Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z prawem pocztowym, przesyłkę lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej. Przesyłka, jeżeli nie jest nadana na poste restante, może być także wydana ze skutkiem doręczenia:
- adresatowi - do jego oddawczej skrzynki pocztowej, w placówce operatora, jeżeli podczas próby doręczenia przesyłki adresat był nieobecny pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej albo doręczenie za pomocą oddawczej skrzynki pocztowej nie jest możliwe, w miejscu uzgodnionym przez adresata z operatorem.
- osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego.
Przepisy prawa pocztowego nie wskazują procedury postępowania w sytuacji, gdy adresat wyprowadził się (kwestie te mogą być jednak regulowane przez regulamin świadczenia usług pocztowych wydawany przez Pocztę). Należy jednak uznać, że jeżeli adresat wyprowadził się i nie przebywa pod danym adresem, przesyłka nie może mu być doręczona. W takiej sytuacji przesyłka nie może być też doręczona osobie, która przebywa pod danym adresem, gdyż nie można jej uznać za osobę zamieszkałą z adresatem. Listonoszowi należy podać informację o tym, że adresat wyprowadził się lub informację, że adresat nie przebywa pod danym adresem. Na marginesie należy stwierdzić, że odrębną kwestię stanowić będą konsekwencje dla Pani męża nieodebrania poszczególnych przesyłek.