Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Pytanie:

"Mój Mąż od 3-ech lat prowadzi firmę na terenie Niemiec-tam płaci podatki i ubezpieczenie, jest tam również zameldowany. W Polsce firmę zamknął w styczniu 2009r. Czy jeżeli przyjdzie do mojego Męża list polecony (Od byłego pracownika który chce od nas RP-7), ja zgodnie z literą prawa mogę odmówić odbioru takiej korespondencji powołując się na to, że Mąż przebywa za granicami Polski? Czy jeżeli będą przychodziły pisma listem poleconym z Urzędu Skarbowego, ZUS-u zaadresowane do Mojego Męża, czy ja zgodnie z literą prawa mogę odmówić przyjęcia takich listów? Co w takiej sytuacji pisze się na odmowie przyjęcia listu?"

Odpowiedź prawnika: Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Zgodnie z prawem pocztowym, przesyłkę lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej. Przesyłka, jeżeli nie jest nadana na poste restante, może być także wydana ze skutkiem doręczenia:

  • adresatowi - do jego oddawczej skrzynki pocztowej,  w placówce operatora, jeżeli podczas próby doręczenia przesyłki adresat był nieobecny pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej albo doręczenie za pomocą oddawczej skrzynki pocztowej nie jest możliwe,  w miejscu uzgodnionym przez adresata z operatorem.
  • osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego.

Przepisy prawa pocztowego nie wskazują procedury postępowania w sytuacji, gdy adresat wyprowadził się (kwestie te mogą być jednak regulowane przez regulamin świadczenia usług pocztowych wydawany przez Pocztę). Należy jednak uznać, że jeżeli adresat wyprowadził się  i nie przebywa pod danym adresem, przesyłka nie może mu być doręczona. W takiej sytuacji przesyłka nie może być też doręczona osobie, która przebywa pod danym adresem, gdyż nie można jej uznać za osobę zamieszkałą z adresatem. Listonoszowi należy podać informację o tym, że adresat wyprowadził się lub informację, że adresat nie przebywa pod danym adresem. Na marginesie należy stwierdzić, że odrębną kwestię stanowić będą konsekwencje dla Pani męża nieodebrania poszczególnych przesyłek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika