e-prawnik.pl Porady prawne

Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

Pytanie:

Mój Mąż od 3-ech lat prowadzi firmę na terenie Niemiec-tam płaci podatki i ubezpieczenie, jest tam również zameldowany. W Polsce firmę zamknął w styczniu 2009r. Czy jeżeli przyjdzie do mojego Męża list polecony (Od byłego pracownika który chce od nas RP-7), ja zgodnie z literą prawa mogę odmówić odbioru takiej korespondencji powołując się na to, że Mąż przebywa za granicami Polski? Czy jeżeli będą przychodziły pisma listem poleconym z Urzędu Skarbowego, ZUS-u zaadresowane do Mojego Męża, czy ja zgodnie z literą prawa mogę odmówić przyjęcia takich listów? Co w takiej sytuacji pisze się na odmowie przyjęcia listu?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Czy mogę odmówić przyjęcia listu poleconego np. z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego?

28.9.2016

Zgodnie z prawem pocztowym, przesyłkę lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej. Przesyłka, jeżeli nie jest nadana na poste restante, może być także wydana ze skutkiem doręczenia:

  • adresatowi - do jego oddawczej skrzynki pocztowej,  w placówce operatora, jeżeli podczas próby doręczenia przesyłki adresat był nieobecny pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej albo doręczenie za pomocą oddawczej skrzynki pocztowej nie jest możliwe,  w miejscu uzgodnionym przez adresata z operatorem.
  • osobie pełnoletniej zamieszkałej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce operatora zastrzeżenia w zakresie doręczenia przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego.

Przepisy prawa pocztowego nie wskazują procedury postępowania w sytuacji, gdy adresat wyprowadził się (kwestie te mogą być jednak regulowane przez regulamin świadczenia usług pocztowych wydawany przez Pocztę). Należy jednak uznać, że jeżeli adresat wyprowadził się  i nie przebywa pod danym adresem, przesyłka nie może mu być doręczona. W takiej sytuacji przesyłka nie może być też doręczona osobie, która przebywa pod danym adresem, gdyż nie można jej uznać za osobę zamieszkałą z adresatem. Listonoszowi należy podać informację o tym, że adresat wyprowadził się lub informację, że adresat nie przebywa pod danym adresem. Na marginesie należy stwierdzić, że odrębną kwestię stanowić będą konsekwencje dla Pani męża nieodebrania poszczególnych przesyłek.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ