Archiwum artykułów Maj 2017

Jak prawo chroni wzrok pracowników?

31.5.2017

Obecnie trudno wyobrazić sobie biuro, które nie byłoby wyposażone w komputer. Wszechobecne komputery z powodzeniem zastąpiły wiele urządzeń do tej pory spotykanych w miejscach pracy, tak że obecnie nie jesteśmy sobie w stanie bez nich poradzić. Wskutek szerokiej dostępności komputerów (...)

Czym są dobra i zła wiara i jakie mają znaczenie w stosunkach prawnych

30.5.2017

Dobra wiara jest jedną z klauzul generalnych prawa cywilnego. Mimo, że pojęcie to nie jest zdefiniowane w przepisach prawnych, bardzo często wiele od jej istnienia zależy. Istnienie dobrej wiary ma przykładowo decydujące znaczenie dla obliczenia terminu zasiedzenia. Czym jest dobra wiara? Czy (...)

Postępowanie odrębne w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi

30.5.2017

W ramach cywilnego postępowania procesowego wyróżna się postępowania odrębne - każde służące rozpoznawaniu tylko spraw określonego rodzaju. Toczą się one według przepisów o postępowaniu zwykłym z odrębnościami przewidzianymi w przepisach ich dotyczących. Są one unormowane (...)

Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?

30.5.2017

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby służyć (...)

Kto jest podatnikiem PIT w Polsce?

29.5.2017

Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa, podatnikiem może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, zgodnie z jego nazwą, podlegają (...)

Cudzoziemcy pracujący w Polsce a PIT

29.5.2017

Dla określenia obowiązków podatkowych osoby, która osiąga w Polsce dochód, ale może podlegać opodatkowaniu także w innym państwie, decydujące jest określenie, gdzie w rozumieniu prawa podatkowego znajduje się jej miejsce zamieszkania. Jak ustala się rezydencję podatkową? (...)

Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa

27.5.2017

Kodeks postępowania cywilnego wszedł w życie w 1964 r. Jednakże jego przepisy nie ograniczają rodzaju dowodów, jakie można przeprowadzić przed sądem. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie przez sąd zdobyczy nauki i techniki. Jedną z nich jest możliwość przeprowadzenia dowodu z (...)

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?

27.5.2017

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć względne poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny i zajdzie (...)

Uprawnienia osób niepełnosprawnych

27.5.2017

Prawa osób niepełnosprawnych gwarantowane są m.in. w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r., Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych, konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób (...)

Dla kogo renta rodzinna?

27.5.2017

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która spełniła warunki do przyznania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Przy (...)

Dla kogo zasiłek rodzinny?

26.5.2017

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza tzw. kryterium dochodowego. Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku rodzinnego brane są pod uwagę dochody członków (...)

Praca za granicą

26.5.2017

Prawo UE zapewnia obywatelom państw Unii Europejskiej (a więc też obywatelom RP) oraz państw EOG i Szwajcarii możliwość pobytu i zamieszkania w innym (niż ich państwo pochodzenia) państwie UE/EOG lub Szwajcarii. Natomiast wykonywanie przez obywateli Polski pracy w krajach poza obszarem UE/EOG (...)

Obowiązek meldunkowy obywateli polskich

19.5.2017

Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie o ewidencji ludności. Obowiązek meldunkowy polega na: zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego; wymeldowaniu się z (...)

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

19.5.2017

Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika