Archiwum artykułów Wrzesień 2017

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

29.9.2017

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po (...)

E-składka w 2018 r.

29.9.2017

Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacić składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Od 1 października ZUS będzie wysyłał listem poleconym informacje o nowym numerze rachunków. Jeżeli nie będziesz znać swojego numeru rachunku, nie opłacisz składek (...)

Przyuczenie młodocianego do zawodu

29.9.2017

Kodeks pracy stanowi, że z pracownikiem młodocianym można zawierać umowę, która ma na celu jego przygotowanie zawodowe. Umowa ta musi być zawarta na piśmie i powinna określać w szczególności: czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego, sposób dokształcania (...)

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - co to takiego?

28.9.2017

Płatnik składek (pracodawca) ma obowiązek opłacać składkę na FGŚP za pracownika, który objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Stopa procentowa składki na FGŚP wynosi 0,10%  kwoty, od jakiej obliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne (...)

Komu przysługuje opieka paliatywna i hospicyjna?

28.9.2017

Opieka paliatywna i hospicyjna jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza pacjentów.

Przesunięcia majątkowe we wspólności majątkowej małżeńskiej

28.9.2017

Gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem wspólnym oraz dwoma majątkami osobistymi każdego z małżonków. Oczywiście w wielu przypadkach taki podział nie będzie widoczny \"gołym okiem\", a przedmioty należące (...)

Kim jest prokurent? - Prokura w Kodeksie cywilnym

27.9.2017

Instytucja ta jest najbardziej zbliżona do pełnomocnictwa. W jaki sposób się jej udziela i kto ją może ustanowić? Kto może być prokurentem? Do czego jest uprawniony prokurent? Jakie są dopuszczalne jej formy oraz kiedy dochodzi do jej wygaśnięcia?

Ubezpieczenia społeczne zatrudnionych obywateli państw spoza UE

27.9.2017

Unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zawarte są przede wszystkim w dwóch rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego oznaczonych numerami 883/2004 oraz 987/2009. Rozporządzenia te co do zasady mają zastosowanie do osób, które posiadają (...)

Jakie leczenie stomatologiczne mamy zagwarantowane?

26.9.2017

W ramach świadczeń gwarantowanych lekarz dentysta zapewni ci bezpłatne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze. Jeśli zgłosisz się do dentysty z bólem, powinieneś otrzymać pomoc tego samego dnia. Jakie są świadczenia gwarantowane w zakresie leczenia (...)

Grypa - może warto się zaszczepić?

26.9.2017

Żeby skutecznie zapobiegać grypie i jej powikłaniom, powinieneś zaszczepić się przeciwko grypie i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Do szczepienia zakwalifikuje cię lekarz, który wystawia też receptę na szczepionkę. Szczepienie może wykonać wyłącznie lekarz (...)

Opłaty reprograficzne

26.9.2017

W związku z korzystaniem z utworów w ramach dozwolonego użytku, uzyskiwane przez twórców dochody ulegać mogą w pewnym zakresie pomniejszeniu, ustawodawca stara się ten uszczerbek wyrównywać, przyznając twórcom dodatkowe wynagrodzenie w formie tzw. opłat reprograficznych. 

Planowe leczenie za granicą

25.9.2017

W ramach transgranicznej opieki zdrowotnej możesz korzystać z tych świadczeń, które przysługują Ci w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia zwróci Ci koszty tych świadczeń opieki zdrowotnej, które znajdują się w tzw. koszykach świadczeń gwarantowanych (czyli są wymienione (...)

Jak potwierdzić prawa do świadczeń opieki zdrowotnej?

25.9.2017

Jeżeli chcesz dostać się do lekarza w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, prawo do świadczeń możesz potwierdzić na kilka sposobów. Dowiedz się, jak wygląda potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Co trzeba przedstawić?

Miarkowanie kary umownej

25.9.2017

Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Jest to więc zryczałtowana (...)

Dodatki do zasiłku rodzinnego

24.9.2017

Osoba mająca prawo do zasiłku rodzinnego może ubiegać się o następujące dodatki: dodatek z tytułu urodzenia dziecka; dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego; dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka; dodatek z tytułu wychowywania (...)

Jak wynagrodzić pracownika za godziny nadliczbowe?

24.9.2017

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz (...)

Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?

22.9.2017

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku (...)

Jakie prawa ma pacjent?

21.9.2017

Jako pacjent masz swoje prawa. Naucz się z nich korzystać. Masz np. prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, do poszanowania godności i intymności oraz do wyczerpującej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia, a także do wyrażenia zgody na udzielenie (...)

Problematyka dyżuru pracowniczego

21.9.2017

Zgodnie z art. 1515 § 1 kodeksu pracy (zwany dalej w skrócie ,,K.P.”) dyżur rozumiany jest, jako okres pozostawania pracownika w gotowości do świadczenia pracy poza normalnymi godzinami pracy w miejscu pracy lub w innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. 

Umowna właściwość sądu

20.9.2017

Chcąc wystąpić z roszczeniem przeciwko naszemu dłużnikowi, musimy najpierw ustalić sąd do którego nasz pozew zostanie złożony. Często przy wyznaczeniu sądu według właściwości miejscowej ogólnej lub przemiennej okazuję się, że będzie to sąd położony daleko od miejsca (...)

Bezpłatne leki dla seniorów

20.9.2017

Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+ ze schorzeniem mieszczącym się w zakresie wskazań objętych refundacją, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych. Wiek weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku (...)

Specyfika liczenia terminów w prawie pracy

20.9.2017

Rola tematyki liczenia terminów w przepisach powszechnie obowiązującego jest niewątpliwie ważna i wymaga wiele uwagi. Wiele instytucja prawa cywilnego, karnego czy administracyjnego odwołuje się do upływu określonego terminu, wyrażonego w różnych jednostkach czasu. Dlatego też (...)

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika