Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Najem kiedyś się kończy - czy to wskutek zakończenia okresu, na jaki zawarto umowę, czy przez wypowiedzenie umowy, bądź rozwiązanie jej przez strony albo z innych jeszcze przyczyn.

W jakim stanie rzecz wynajęta powinna zostać wynajmującemu zwrócona?

Z chwilą zakończenia najmu, zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego, najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym, nie ponosi jednak odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Obowiązek zwrotu przedmiotu najmu ciąży także na osobie, której najemca oddał rzecz do bezpłatnego używania lub w podnajem.

Rzecz powinna być zwrócona w stanie nie pogorszonym, tj. w takim, w jakim znajdowała się w chwili wydania najemcy. Ponieważ Kodeks cywilny wprowadza domniemanie, iż rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku, wykazanie, że stan przedmiotu był inny, obciąża najemcę.

Najemca odpowiada za każde pogorszenie rzeczy, chyba że:

 • było ono następstwem prawidłowego używania (zgodnego z umową lub właściwościami i przeznaczeniem rzeczy),

 • było ono następstwem przypadkowego uszkodzenia bądź utraty rzeczy.

W celu uniknięcia sporów dotyczących wzajemnych roszczeń stron po wydaniu przedmiotu najmu, praktyce obrotu wykształciło się tzw. „protokolarne" przekazanie przedmiotu najmu. Protokół służy udokumentowaniu faktu przekazania oraz ustaleniu stanu przekazywanego przedmiotu najmu.

Co jeśli najemca poczynił naklady na wynajmowaną rzecz?

Podczas obowiązywania umowy najmu, najemca mógł poczynić na rzecz nakłady, które nie należą do kategorii obciążających go drobnych nakładów. Jeżeli prowadzą one do zwiększenia wartości lub użyteczności rzeczy najętej, stanowią ulepszenia, które winny być wzajemnie rozliczone. Jeśli umowa w tym zakresie milczy, zastosowanie mają przepisy ustawy, zgodnie z którymi, jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może, według swojego uznania:

 • albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu,

 • albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego (art. 676 Kodeksu cywilnego).

Oba uprawnienia mogą być realizowane po zakończeniu stosunku najmu. W braku uzgodnień między stronami, pierwsze z uprawnień wynajmującego sprowadza się do zapłaty ceny rynkowej wartości ulepszenia z chwili zwrotu i bez znaczenia jest to, czy najemca dokonał nakładów za zgodą, czy bez zgody wynajmującego (tak: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21.01.1971 roku, II CR 605/70, OSP 1971, nr 12, poz. 228). Przywrócenie stanu poprzedniego następuje na koszt najemcy.

Kiedy przedawniają się roszczenia najemcy i wynajmującego?

Roszczenie wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy (art. 677 Kodeksu cywilnego).

 

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, ze zm)

 

Komentarze: Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane