Umowa najmu zawarta przez kuratora spadku
Pytanie:
"Jakiś czas temu podpisałam umowę najmu lokalu mieszkalnego (na czas nieoznaczony). Wynajmującym był wówczas kurator sądowy sprawujący zarząd nad nieruchomością stanowiąca spadek nieobjęty po osobach zmarłych w czasie II wojny światowej. Kilka dni temu odbyła się rozprawa w sprawie owej nieruchomości. W skutek rozprawy nieruchomość stała się własnością Skarbu Państwa (nie udało się odnaleźć spadkobierców). Moje pytanie brzmi: czy moja umowa najmu zawarta z kuratorem sądowym ma nadal moc prawną po przejściu nieruchomości na skarb państwa i obowiązuje w niezmienionej formie nowego właściciela (gminę)?"
Odpowiedź prawnika: Umowa najmu zawarta przez kuratora spadku
W literaturze prezentowany jest pogląd, iż kurator spadku to przedstawiciel ustawowy spadkobierców (K. Korzan, Stanowisko prawne syndyka masy upadłości i jego kwalifikacje, Przegląd Prawa Handlowego z 1998, nr 5, por. też wyrok Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 1956 r., sygn. akt III CR 566/56, w którym sąd uznał, że wyrok wydany przeciw kuratorowi jest skuteczny wobec spadkobierców). Przedstawicielstwo polega na podejmowaniu działań w imieniu reprezentowanego i na jego rachunek (art. 95 §2 k.c.). Umowa najmu zawarta przez kuratora spadku wiąże więc spadkobiercę, przy czym to on jest podmiotem wszystkich praw i obowiązków wynikających z niej. W szczególności ma obowiązek wydania wynajętego przedmiotu, ma roszczenie o zapłatę czynszu. Może też umowę wypowiedzieć.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?