Archiwum artykułów Luty 2018

Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

28.2.2018

Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje sprawcy możliwość uniknięcia kary.

Jak może bronić się ofiara przemocy?

28.2.2018

Niestety, ale przemoc w rodzinie nie jest już tylko opisem z norm prawnych, ale także polską rzeczywistością. Ofiary czują się bezsilne, ale czy słusznie, czy prawo rzeczywiście ich nie wspiera? Przede wszystkim należy pamiętać, iż przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo, (...)

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

27.2.2018

Organizacja pogrzebu niesie ze sobą wiele wydatków. Dlatego pamiętaj, że możesz dostać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Sprawdź, kto może dostać taki zasiłek i jak go otrzymać.

Jak żyć z HIV i AIDS w Polsce?

26.2.2018

Zakażeniu HIV można zapobiec. Ponadto, w czasach, gdy istnieje skuteczna terapia antyretrowirusowa, wiedza o drogach zakażenia HIV ratuje życie! 

Kończy się twoja umowa najmu? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki!

26.2.2018

Najem kiedyś się kończy - czy to wskutek zakończenia okresu, na jaki zawarto umowę, czy przez wypowiedzenie umowy, bądź rozwiązanie jej przez strony albo z innych jeszcze przyczyn. Z chwilą zakończenia najmu, zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego, najemca obowiązany jest zwrócić rzecz (...)

Jak korzystać z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych?

24.2.2018

Księgi wieczyste, zgodnie z art. 25[1] ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece prowadzone są w systemie teleinformatycznym. Od 2003 r. trwa proces przenoszenia dotychczasowych, papierowych ksiąg wieczystych, do postaci elektronicznej.

Pełnomocnik przedsiębiorcy

23.2.2018

Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)

Wykazy podmiotów VAT

22.2.2018

Wykazy podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT ułatwiają przedsiębiorcom weryfikację rzetelności ich kontrahentów. Sprawdź, jak z nich skorzystać.

Na czym polega ulga z tytułu darowizn?

20.2.2018

Podstawą prawną tej ulgi jest art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ogólnie mówiąc, odliczeniu od dochodu podlegać mogą przekazane przez podatnika darowizny na wskazane w ustawie cele, tj. na określone cele kultu religijnego oraz pożytku publicznego. (...)

Sądy UE

13.2.2018

Od utworzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w roku 1952 jego zadaniem jest czuwanie „nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu\" traktatów. W ramach tego zadania Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej spełnia następujące funkcje: kontrola legalności (...)

Przerwa na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

13.2.2018

Uprawnienia kobiety związane z urodzeniem dziecka nie kończą się wraz z zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Po urodzeniu dziecka na kobiecie spoczywa szereg obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Jednym z takich obowiązków jest konieczność karmienia dziecka piersią (...)

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

13.2.2018

Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa, renta rodzinna, dodatek (...)

Umowa leasingu w prawie cywilnym

8.2.2018

W praktyce leasing dzieli się na finansowy (inaczej określany również jako kapitałowy) oraz operacyjny (nazywany też organizacyjnym lub bieżącym). Leasing finansowy zbliżony jest do umowy sprzedaży z odroczonym terminem płatności, która zmierza do przeniesienia własności jej (...)

Emerytura a praca za granicą

8.2.2018

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury.

Kto będzie mógł handlować w niedziele?

8.2.2018

Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń: i co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona. Zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany - początkowo do dwóch (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika