Archiwum artykułów Lipiec 2018

Jak złożyć zawiadomienie o wyznaczeniu nowego inspektora ochrony danych?

30.7.2018

Przetwarzasz dane osobowe? Pamiętaj, że musisz wyznaczyć inspektora ochrony danych (IOD) oraz powiadomić o tym fakcie Prezesa UODO. Masz na to dwa tygodnie od daty wyznaczenia IOD, jednak nie później niż do 31 lipca lub 1 września. O tym, który termin dotyczy twojej sprawy dowiesz (...)

Jakie są metody rozliczeń VAT?

30.7.2018

Różne metody rozliczenia podatku od towarów i usług umożliwiają podatnikom wybór, dzięki któremu mogą oni dostosować rozliczenie do specyfiki prowadzonej działalności. Warto zapoznać się z każdą z dostępnych metod, aby wybrać najbardziej korzystną, (...)

Komisja pojednawcza - do rozwiązania sporów pracowniczych

29.7.2018

Komisja pojednawcza to specjalny organ ochrony prawnej, powołany do ugodowego załatwiania sporów o roszczenia pracowników ze stosunku pracy. Jest to organ tworzony w zakładzie pracy fakultatywnie, czyli nieobowiązkowo. Mogą zwracać się do niego pracownicy o przeprowadzenie mediacji (...)

Amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych

28.7.2018

Wydatki na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, co do zasady, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te mogą być uwzględniane przez podatnika w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Jak dostać zwrot nadpłaty podatku?

27.7.2018

Zdarza się, że podatnik, płatnik lub inkasent wpłacił (bądź też kwota została pobrana) do organu podatkowego kwotę wyższą niż wysokość zobowiązania podatkowego, albo też kwotę nienależną. Podatnikom (a w szczególnych przypadkach także płatnikom, inkasentom oraz osobom (...)

Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych

27.7.2018

Wybór roku jest ważny z punktu widzenia obowiązków podatnika określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zasadą jest, że rok podatkowy jest taki sam jak rok kalendarzowy. Jakie są wyjątki?

O czym pamiętać podczas wypełniania JPK_VAT?

22.7.2018

W związku z pojawiającymi się przy wysyłaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT) błędami, warto wiedzieć, jak poprawnie go wypełniać. Chodzi o transakcje objęte procedurą tzw. „odwrotnego obciążenia" oraz wprowadzanie do JPK_VAT danych z faktur.

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

17.7.2018

W którym momencie wygasa mandat członka zarządu? Czy zawsze można odwołać członka zarządu? Jaki wpływ na umowę o pracę ma wygaśnięcie mandatu? Porada opisuje zasady dotyczące powyższych działań. Przedstawia także konsekwencje związane z rezygnacją z funkcji przez członka zarządu. (...)

Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

16.7.2018

Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz podatkowy SD-Z2. Sprawdź, jak to zrobić.

Chałupnictwo - uprawnienia zatrudnionych w systemie nakładczym

16.7.2018

Każdy słyszał o chałupnictwie, ale nie każdy o pracy nakładczej; a mało kto wie, iż jest to dokładnie to samo. W czasach, gdy język prawniczy staje się coraz mniej zrozumiały, coraz więcej osób stara się nim posługiwać, by wykorzystać jego nieznajomość u innych, a zwłaszcza (...)

500+ na nowy okres świadczeniowy

14.7.2018

1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków online o „500+” na nowy okres świadczeniowy. Dotyczy to rodzin zainteresowanych kontynuowaniem korzystania z tej formy wsparcia, jak i tych, które chcą dopiero dołączyć do rządowego programu „Rodzina 500+”. Im (...)

Jednolity Plik Kontrolny na żądanie

13.7.2018

Zgodnie z przepisami, od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych w trakcie postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, (...)

Przygotuj się na wakacje

8.7.2018

Planujesz wakacje, zwłaszcza za granicą? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby zebrać tylko przyjemne wspomnienia.

Należyta staranność w VAT

6.7.2018

Należyta staranność w VAT to wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi w ocenie działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. 

Nowe uprawnienia niepełnosprawnych

5.7.2018

Z jakich nowych uprawnień np. do świadczeń medycznych mogą teraz skorzystać niektóre osoby niepełnosprawne? Jakie prawa zyskali rodzice niepełnosprawnych dzieci?

Od 1 października pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego

5.7.2018

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u.

Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani przez wichurę i inne klęski?

4.7.2018

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika