Agencja pracy tymczasowej - charakterystyka instytucji

Działalność podmiotu polegająca na zatrudnianiu pracowników tymczasowych i kierowaniu tych pracowników oraz osób niebędących pracownikami do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, zwanego dalej "rejestrem".

Regulacje w tym zakresie ujęte są przede wszystkim w Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 149) przy uwzględnieniu ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. nr 166, poz. 1608).

Agencja pracy tymczasowej – zasady działania

W przypadku pracy tymczasowej dochodzi do powstania specyficznej formy zatrudnienia zawieranej między trzema podmiotami – pracownikiem, pracodawcą i agencją pracy tymczasowej.

Charakterystyczne jest, że faktycznie w takim przypadku pracownik jest formalnie zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej, która płaci mu wynagrodzenie.

Dalej agencja pracy tymczasowej kieruje danego pracownika do pracy u pracodawcy, z którym podpisała umowę o współpracy. Dla pracodawcy plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim zwolnienie go z obowiązków dokumentacyjnych w stosunku do pracownika. Pracodawca nie musi choćby prowadzić dokumentacji pracownika, rozliczać go z pracy i wynagradzać, a także odprowadzać składek ZUS. Wszystkie te czynności wykonuje agencja pracy tymczasowej.

Korzystanie z agencji jest opłacalne przede wszystkim w przypadku prac sezonowych. Zasadą jest niedyskryminowanie pracowników ze względu na formę ich zatrudnienia, zatem pracownik tymczasowy powinien być traktowany u danego pracodawcy praktyczne tak jak inni jego pracownicy. Obejmuje to zarówno kwestię wynagrodzeń prawa do urlopu wychowawczego, wypoczynkowego itp.

Agencja pracy tymczasowej – wpis do rejestru

Aby świadczyć tego typu usługi tj. udostępniać pracowników tymczasowych jak wskazano powyżej dany podmiot musi być wpisany do rejestru agencji. Po dokonaniu wpisu do rejestru – podmiot dokonujący wpisu tj. marszałek województwa wydaje certyfikat o dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru, uprawniający do świadczenia usług.

Podmiot zamierzający świadczyć usługi agencji pracy nie może bowiem w szczególności posiadać zaległości w podatkach i składkach ZUS, musi być podmiotem niekaranym za określone przestępstwa oraz musi być to podmiot, w stosunku do którego nie została otwarta likwidacja lub nie ogłoszono jego upadłości.

Agencja pracy tymczasowej – zasady zatrudniania

Zaznaczyć trzeba, że zawierając umowę z pracownikiem tymczasowym – pracownik taki jest podporządkowany kierownictwu pracodawcy – użytkownika. Inne istotne kwestie dotyczące pracowników tymczasowych to okoliczność, że agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie: umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.

W celu zawarcia umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym pracodawca użytkownik uzgadnia z tą agencją na piśmie:

1)       rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,

2)       wymagania kwalifikacyjne konieczne do wykonywania pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu,

3)       przewidywany okres wykonywania pracy tymczasowej,

4)       wymiar czasu pracy pracownika tymczasowego,

5)       miejsce wykonywania pracy tymczasowej.

Przed zawarciem umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej, a pracownikiem tymczasowym agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik uzgadniają na piśmie:

1)       zakres informacji dotyczących przebiegu pracy tymczasowej, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia za pracę pracownika tymczasowego oraz sposób i termin przekazywania tych informacji agencji pracy tymczasowej w celu prawidłowego obliczania wynagrodzenia za pracę tego pracownika,

2)       zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, obejmujących w szczególności dostarczanie pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, zapewnienie napojów i posiłków profilaktycznych, przeprowadzanie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego oraz informowanie o tym ryzyku,

3)       zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązku pracodawcy dotyczącego wypłacania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Umowa o pracę zawarta między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym powinna określać:

1)       strony umowy,

2)       rodzaj umowy i datę zawarcia umowy,

3)       wskazywać pracodawcę użytkownika i ustalony okres wykonywania na jego rzecz pracy tymczasowej,

4)       warunki zatrudnienia pracownika tymczasowego, w szczególności: rodzaj pracy, która ma być powierzona pracownikowi tymczasowemu; wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy tymczasowej,

5)       wynagrodzenie za pracę oraz termin i sposób wypłacania tego wynagrodzenia przez agencję pracy tymczasowej.

W umowie o pracę zawartej na czas określony strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy przez każdą ze stron:

1)       za trzydniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni,

2)       za jednotygodniowym wypowiedzeniem, gdy umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, agencja pracy tymczasowej potwierdza pracownikowi tymczasowemu w formie pisemnej rodzaj zawartej umowy o pracę i jej warunki, nie później niż w drugim dniu wykonywania pracy tymczasowej.


Angelika Tomeczko

Radca prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika