W dniu 12.03.2004r. został sporządzony akt notarialny umowy darowizny. RF darował bratu WFM i bratowej (...)

W dniu 12.03.2004r. został sporządzony akt notarialny umowy darowizny. RF darował bratu WFM i bratowej MFM nieruchomość niezabudowaną stanowiącą działkę o powierzchni 1500m. kw. Wartość darowizny określona przez strony wynosiła 18.000zł. Notariusz sporządzając akt notarialny nie pobrał podatku od darowizny w I grupie podatkowej, a od darowizny w II grupie podatkowej po zastosowaniu kwoty wolnej od podatku pobrał podatek w wysokości 120,70zł. Na działce otrzymanej w drodze darowizny Pani MFM i Pan WFM rozpoczęli budowę budynku mieszkalnego, którego oddanie do użytkowania nastąpiło w maju 2007r. W chwili obecnej zamierzają Państwo dokonać sprzedaży w/w nieruchomości.
Pytanie podatnika brzmi:Czy na sprzedających ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych lub innych opłat od sprzedaży nieruchomości oraz jakie występują zwolnienia od podatku związane ze sprzedażą nieruchomości? Zdaniem Państwa MFM i WFM jedyną opłatą przy sprzedaży nieruchomości jest podatek cywilnoprawny w wysokości 2% od wartości nieruchomości, który ciąży na kupujących.

W opisanym przez podatnika stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007r. Nr 68 poz 450), zgodnie z którym podatkowi podlegają umowy sprzedaży,art. 4 pkt 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a w/w ustawy, zgodnie z którym stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym wynosi 2%.Z przepisów prawa podatkowego wynika, że umowy sprzedaży podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa sprzedanej rzeczy a stawka podatku wynosi 2%.Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych regulują przepisy art. 8 i art. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, które jednak nie mają zastosowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie stwierdza, że w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przewidywanej sprzedaży nieruchomości na sprzedających nie ciąży obowiązek podatkowy.W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych została wydana odrębna interpretacja przepisów prawa podatkowego. Tutejszy organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według aktualnie obowiązującego stanu prawnego. Tutejszy organ nie będzie informował o zmianie przepisów będących przedmiotem niniejszej interpretacji.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub jej uchylenia w trybie określonym w § 5 tego artykułu.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika