Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup napojów (kawa, herbata, soki, (...)

Dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup napojów (kawa, herbata, soki, woda) i posiłków dla pracowników oraz momentu potrącalności tych kosztów.

Na podstawie art. 216 oraz art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - tekst jednolity z 2005 r. ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.02.2007 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 28.03.2007 r. ) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga p o s t a n o w i ł- uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup napojów (kawa, herbata, soki, woda) i posiłków dla pracowników oraz momentu potrącalności tych kosztów.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 19.02.2007 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 28.03.2007 r. ) wystąpił Pan o interpretację prawa podatkowego odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup napojów (kawa, herbata, soki, woda) i posiłków dla pracowników m. in. pizza oraz wskazania momentu, w którym winny one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce cywilnej w ramach której zatrudnia kilku pracowników (pracowników kancelaryjnych, prawników aplikantów, asesorów). W celu zapewnienia im jak najlepszych warunków pracy zakupuje Pan razem ze wspólnikiem napoje (kawa, herbata, soki, woda), które udostępniane są pracownikom do spożycia w miejscu pracy. Takie postępowanie ma na celu poprawienie wydajności pracy zatrudnionych pracowników. Spółka kilka razy w miesiącu w okresach zintensyfikowanej pracy w Kancelarii dokonuje również zakupu posiłków na rzecz pracowników m. in. pizza. Mają one na celu maksymalne wykorzystanie czasu pracy, tzn. uniknięcie sytuacji, kiedy pracownicy wychodzą na lunch, co zajmuje dożo więcej czasu. Ponadto działanie takie ma na celu rozładowanie napięć i skonsolidowanie zespołu w sytuacjach szczególnego napięcia związanych z dużą ilością pracy.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z zapytaniem:

1. czy wydatki na zakup napojów stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki?

2. Czy wydatki na zakup posiłków dla pracowników w wyżej przedstawionym stanie faktycznym będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?

3. Jeżeli tak to, w którym momencie winny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

W wyrażonym stanowisku twierdzi Pan, że w/w wydatki stanowić będą koszty uzyskania przychodów Kancelarii, jak również przedmiotowe wydatki winny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Kwestie kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 22 i 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Z treści art. 22 i 23 w/cyt. ustawy wynika, że aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu muszą być spełnione łącznie 2 warunki:

1. wydatek poniesiony powinien być w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

2. wydatek nie może być wymieniony w art. 23 ustawy stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Ciężar dowodu co do wskazania istnienia związku kosztu z prowadzoną działalnością spoczywa na podatniku. Brak wskazania, że poniesiony wydatek może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub brak rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatku np. z punktu widzenia zabezpieczenia źródła przychodów przesądzą o nie zaliczeniu poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodu. Przy czym kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przyniosło (przynosiło) przychody także w przyszłości.

W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym związku takiego nie można wykluczyć, bowiem zapewnienie pracownikom dobrych warunków pracy poprzez zakup napoi (kawa, herbata, soki, woda) oraz zamawiania posiłku tylko w razie konieczności w celu jak najbardziej efektywnego wykorzystania czasu pracy i rozładowania napięć w zespole, poprawienia nastroju pracowników w sytuacjach szczególnie stresujących pozytywnie wpływa na wydajność pracy, co przenosi się pośrednio na wydajność firmy jako podmiotu generującego przychody. Poniesione przez spółkę wydatki na zakup artykułów żywnościowych dla pracowników nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów zapisami art. 23 ustawy.

Wobec powyższego należy uznać, iż wydatki ponoszone przez pracodawcę na artykuły spożywcze: napoje (kawa, herbata, soki, woda) i posiłki m. in. pizza w okresach zintensyfikowanej pracy, przeznaczone do spożycia przez pracowników w czasie pracy, zgodnie z art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, że stanowią one wydatki pośrednie na rzecz pracowników i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy.

Organ podatkowy informuje jednocześnie, iż zgodnie z art. 22 ust. 5c wyżej powołanej ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Dodatkowo organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W związku z powyższym należy w przedmiotowym wypadku zwrócić uwagę na to, iż wydawane posiłki pracownikom stanowią dla nich nieodpłatne świadczenie, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych łącznie z pozostałymi składnikami wynagrodzenia za pracę.

W świetle powyższego stanowisko Pana zaprezentowane we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia ? zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.


Referencje

ILPB3/423-364/08-4/MC, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika