Czy zapomogi pieniężne wypłacane członkom związku podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków (...)

Czy zapomogi pieniężne wypłacane członkom związku podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn postanawia

nie potwierdzić stanowiska zawartego w wymienionym piśmie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż związek wypłaca zapomogi pieniężne swoim członkom znajdującym się w trudnej sytuacji bytowej. Fundusz zapomogowy jest zasilany z indywidualnych darowizn oraz składek członkowskich. Zarówno darczyńcy, jak i wpłacający składki uiszczają należne podatki w rozliczeniach rocznych. Zdaniem wnioskodawcy, powyższa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ stanowiłoby to podwójne opodatkowanie.

Porady prawne

Według z art.888 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16 poz.93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Z powyższego wynika, iż umowa darowizny ma charakter umowy zobowiązującej i jednostronnej tj. nie przynosi darczyńcy żaden odpłaty.

Świadczenie darczyńcy, będące treścią umowy darowizny, musi wystąpić na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Oznacza to, iż obdarowany ma się przez świadczenie wzbogacić, natomiast wykonanie świadczenia przez darczyńcę musi spowodować zmniejszenie się lub tez niepowiększenie się jego majątku.

Zgodnie z art.889 Kodeksu cywilnego nie stanowią darowizny bezpłatne przysporzenia:1)gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu2)gdy ktoś zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte

Przedmiot umowy darowizny mogą stanowić różne świadczenia :a) przeniesienie wszelkiego rodzaju praw, które poza tym mogą być przedmiotem sprzedażyb) ustanowienie lub zniesienie jakiegoś prawa na rzecz obdarowanegoc) zapłata oznaczonej sumy pieniężnejd) zwolnienie obdarowanego ze zobowiązania, jeżeli nie zastrzeżono od niego w zamian innego świadczenia

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż czynność polegająca na wypłacaniu zapomóg pieniężnych członkom stowarzyszenia spełnia cechy umowy umowy darowizny. Tym samym powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art.1 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004r, Nr 142 poz.1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących sie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.Stosownie do tresci art.16 ust.1 pkt.

4 w/w ustawy obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny ? z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej prawem formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwila złożenia takich oświadczeń.

Na podstawie art.6 ust.4 w/w ustawy jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwila sporządzenia pisma (...). W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Podstawę opodatkowania zgodnie z art.7 ust.1 w/w ustawy stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, ustalana wg. stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia a cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art.9 ust.1 pkt.3 w/w ustawy opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 4.902,00zł ? jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, wg.art.9 ust.2 do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczanego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych.

W związku z powyższym, zapomogi pieniężne wypłacane członkowi związku, nie podlegają opodatkowaniu, jeśli w ciągu 5 ostatnich lat, łączna kwota otrzymanych od związku zapomóg nie przekroczyła kwoty 4.902,00zł. W sytuacji, gdy łączna kwota zapomóg przekracza kwotę wolną od podatku, powyższa czynność będzie polegała opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika