Czy przekazanie firmy córce w formie darowizny całego przedsiębiorstwa włącznie ze wszystkimi środkami (...)

Czy przekazanie firmy córce w formie darowizny całego przedsiębiorstwa włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 7 grudnia 2006, za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 1995 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Są to dwa sklepy obuwniczo-galanteryjne. Jeden z nich będący siedzibą firmy zbudowany jest na gruncie komunalnym, dzierżawionym od m. st. Warszawy.
W ostatnich wyborach komunalnych uzyskał Pan mandat radnego dzielnicy Białołęka. W myśl ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne nie wolno Panu dłużej prowadzić takiej działalności.W związku z powyższym postanowił Pan przekazać firmę swojej pełnoletniej córce w formie darowizny całego przedsiębiorstwa.

Zadaje Pan pytanie, czy przekazanie firmy córce w formie darowizny całego przedsiębiorstwa włącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, zobowiązaniami i należnościami jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Stoi Pan na stanowisku, iż darowizna taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzających bilans. Przez zbycie należy rozumieć zarówno sprzedaż, jak też darowiznę przedsiębiorstwa. Zbyciem jest więc każda czynność prowadząca do przeniesienia własności. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa należy odwołać się do art. 551 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu Cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. O tym że doszło do zbycia przedsiębiorstwa decyduje zakres przekazanego majątku i praw. Zbycie musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jego składników, nawet o znacznej wartości.

W świetle powyższych przepisów jeśli w przedmiotowej sprawie nastąpi zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu cyt. wyżej art. 551 Kodeksu Cywilnego, poprzez jego darowiznę, to czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 ust. 1 tym samym nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika