Czy wymaga odprowadzenia podatku od osób prawnych sprzedaż używanej nieruchomości zabudowanej a (...)

Czy wymaga odprowadzenia podatku od osób prawnych sprzedaż używanej nieruchomości zabudowanej a kwota uzyskana ze sprzedaży jest w całości przeznaczona na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego na wynajem ?

POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 17 ust. 1 pkt 4j ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.12.2006r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdzaże stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie Wnioskiem z dnia 06.12.2006r. Spółka. z o.o.- zwróciła się o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych.

Porady prawne

Stan faktyczny opisany przez stronę: Wnioskodawca w 2006 roku w wyniku przetargu dokonał sprzedaży używanej nieruchomości zabudowanej a kwota uzyskana ze sprzedaży jest w całości przeznaczona na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego na wynajem.

Pytanie:Czy wyżej przedstawione zdarzenie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych?

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy z przytoczeniem przepisu prawa: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje: Wnioskodawca sprzedał w wyniku przetargu nieruchomość a kwota uzyskana z tego tytułu w całości jest przeznaczona na budowę wielorodzinnego budynku mieszkalnego na wynajem. Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy w związku z tym musi odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych. Zdaniem wnioskodawcy czynność ta, a więc sprzedaż nieruchomości zabudowanej używanej a następnie przeznaczenie środków uzyskanych z tego tytułu na cele statutowe związane z budową mieszkań na wynajem- jest wolna od podatku dochodowego. Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny zauważono co następuje: Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4j ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który znajdzie zastosowanie w niniejszej sprawie na podstawie art.2 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 254, poz. 2533), zwalnia się od podatku dochody towarzystw budownictwa społecznego uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem. Zgodnie z w/w art. 2 zwolnienie to będzie obowiązywało do końca 2006 roku. W myśl art. 17 ust. 1 b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnieniem od podatku dochodowego są objęte dochody przeznaczone ? i bez względu na termin wydatkowane ? na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4j. Na podstawie art. 17 ust. 1a cyt. Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnieniem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4j, nie są objęte jedynie dochody z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami. Zwolnieniem nie są objęte również dochody uzyskane z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k i dochody , bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowane na inne cele niż wymienione w tym przepisie. Biorąc pod uwagę fakt, że dochody z najmu nie mieszczą się w katalogu źródeł dochodów nie objętych zwolnieniem , są one wolne od podatku w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem.A zatem stanowisko Sp. z o.o. , zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja , co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie: Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja Podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika