Czy za udział w posiedzeniach członków zarządu należy pobierać koszty uzyskania przychodu?

Czy za udział w posiedzeniach członków zarządu należy pobierać koszty uzyskania przychodu?

Wnioskodawca prezentuje stanowisko, że od kwot wypłacanych członkom zarządu za udział w posiedzieniach nie należy pobierać kosztów uzyskania przychodu.


Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa Sródmieście postanowił uznać powyższe stanowisko za niezgodne z przepisami prawa podatkowego


Z przedstawionego stanu rzeczywistego wynika, iż płatnik działa przy Związku Zawodowym w ramach osobowości prawnej Związku. Płatnik jest dobrowolną organizacją działającą na zasadzie samorządu swoich członkówPrzy wypłacie wynagrodzenia członkom zarządu za udział w posiedzieniu zarządu nie stosowano k.u.p.Biorąc pod uwagę stan przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Trzeciego US W-wa Sródmieście wyjaśnia, co następuje:

Porady prawne

Stosownie do przepisu art. 9 ust .1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o pdof opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienoionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowazaniechano poboru podatku.Zgodnie z art. 13 pkt 5 ustawy o pdof za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust 1 pkt 2 uważa się przychody otrzymywane przez osoby wyk. czynnności związane z pełnieniem obowiązków społ. lub obywatelskich, bez względu na sposób ich powoływania (...) z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 tego przepisu tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych , komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.Skoro płatnik będący jednostką organizacuyjną Związku Zawodowego posiada osobowość prawną, kwoty wypłacone członkom zarządu w związku z udziałem w posiewdzieniu zarządu należy zakwalifikować jako przychód o którym mowa w ary. 13 pkt 7 w/w ustawy o pdof. W tym przypadku płatnik zgodnie z art. 41 ust 1 ustawy o pdof jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wys. 19% uzyskanego przychodu, pomniejszonego zgodnie z art. 22 ust 9 w/w ustawy o koszty jego uzyskania w kwocie 102,25 zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika