Czy zobowiązanie podatkowe od dochodu powstaje w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu (...)

Czy zobowiązanie podatkowe od dochodu powstaje w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu czy też w momencie ich wykupienia przez Fundusz i w jaki sposób należy rozliczyć się z podatku od uzyskanego dochodu?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki 'X' Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

P O S T A N A W I A

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zarządza Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych /Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm./. Fundusz wyemitował dotychczas certyfikaty inwestycyjne serii A,B,C,D w różnych terminach i po różnej cenie emisyjnej. Uczestnik funduszu będący osobą fizyczną objął jednej certyfikat inwestycyjny serii A Funduszu Pierwszego (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty) po cenie emisyjnej 2zł. Wartość w/w certyfikatu wzrosła do 3 zł. Następnie uczestnik wnosi posiadany jeden certyfikat serii A Funduszu Pierwszego do Funduszu Drugiego - również Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego jako opłatę za obejmowane trzy certyfikaty inwestycyjne serii B Funduszu Drugiego emitowane po cenie emisyjnej 1 zł. za jeden certyfikat.

Zdaniem Spółki zobowiązanie podatkowe nie powstaje w momencie wniesienia certyfikatów serii A do Funduszu Drugiego, lecz powstaje w momencie wykupienia przez Fundusz Drugi certyfikatów serii B, ponieważ zgodnie z art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się wyłącznie od dochodów uzyskanych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ źródłami przychodów są m. in. kapitały pieniężne.
Za przychody z tego źródła, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 tej ustawy uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego jako płatnik zobowiązana jest Spółka stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 11 ust. 1 w/w ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że uczestnik Funduszu po wzroście wartości certyfikatu inwestycyjnego serii A wniósł ten certyfikat jako opłatę za objęcie trzech certyfikatów serii B w Drugim Funduszu. Z powyższego wynika, że w/w uczestnik dokonał dyspozycji co do przychodu z posiadanego certyfikatu serii A w ten sposób, że wniósł go na poczet ceny nabycia certyfikatów serii B w Drugim Funduszu.

Z uwagi na powyższe dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych w przedmiotowej sprawie z tytułu certyfikatów serii A powstaje w momenice wniesienia certyfikatów serii A do Drugiego Funduszu, a Spółka jako płatnik jest zobowiązana do poboru w tej dacie 19% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika