Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się o potwierdzenie jej stanowiska, iż ma prawo zaliczenia (...)

Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się o potwierdzenie jej stanowiska, iż ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 2006 r. wypłaconych w 2006 r. wynagrodzeń oraz zapłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek w części finansowanej przez płatnika, w przypadku gdy przychód podatkowy z tytułu robót budowlanych wykonywanych przez pracowników w 2006 r. powstanie w 2007 r.

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Warszawie ? biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy m.in. usługi budowlane. Prace budowlane charakteryzują się stosunkowo długim okresem wykonywania. W niektórych przypadkach prace trwają przez okres kilku miesięcy. Po zakończeniu prac budowlanych podpisywany jest protokół odbioru robót i wystawiana jest faktura VAT. Przychód podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi, którym zdaniem Spółki jest dzień podpisania przez strony protokołu odbioru robót. Spółka rozpoczęła prace budowlane zlecone przez kontrahentów w drugiej połowie 2006 r. Prace zostaną zakończone w 2007 r. (wtedy nastąpi odbiór prac i powstanie przychód podatkowy). Wykonując zlecenie Spółka ponosi koszty. Koszty te można podzielić na koszty stałe i koszty zmienne. Za koszty zmienne Spółka uznaje koszty materiałów zużytych przy wykonywaniu usługi budowlanej oraz zakupionych usług obcych. Wysokość tych kosztów zależy bowiem od wartości wykonywanych prac i wzrasta wraz z poszerzeniem zakresu prac i wzrostem przychodu. Natomiast za koszty stałe uważa koszty amortyzacji sprzętu wykorzystywanego przy wykonywaniu usług budowlanych, koszty wynagrodzeń pracowników Spółki wraz z pochodnymi od wynagrodzeń, wpłaty na PFRON. Koszty te nie ulegają zmianie w wyniku zmiany zakresu prac, zwiększenia bądź zmniejszenia przychodu. Są to koszty ponoszone przez Spółkę niezależnie od tego, czy i w jakiej wysokości Spółka uzyskuje przychód. Wynagrodzenia w Spółce są wypłacane pracownikowi z dołu do 10 dnia następnego miesiąca. Przykładowo wynagrodzenia za październik 2006 r. zostały wypłacone do 10 listopada 2006 r., wynagrodzenia za listopad 2006 r. zostały wypłacone do 10 grudnia 2006 r., a wynagrodzenia za grudzień 2006 r. zostały wypłacone do 10 stycznia 2007 r. Składki ZUS od tych wynagrodzeń w części finansowanej przez Spółkę zostały wypłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminach: do 15 grudnia 2006 r. (od wynagrodzeń za październik), do 15 stycznia 2007 r. (od wynagrodzeń za listopad), do 15 lutego 2007 r. (od wynagrodzeń za grudzień). Wynagrodzenia w Spółce nie mają charakteru akordowego, ich wysokość jest w zasadzie niezależna od wysokości przychodów uzyskiwanych przez Spółkę w danym okresie. Pracownicy uzyskują bowiem stałe wynagrodzenie miesięczne. Spółka świadczy usługi budowlane, które rozpoczęły się w drugiej połowie 2006 r., a zakończą się w 2007 r. Przychód podatkowy powstanie w 2007 r. Część wynagrodzeń pracowników pracujących przy wykonaniu tych prac została wypłacona w 2006 r. (wynagrodzenia za październik i listopad 2006 r.). Również część składek ZUS opłacanych przez Spółkę została zapłacona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 2006 r. (składki ZUS zapłacone w dniu 15 grudnia 2006 r. od wynagrodzeń za październik wypłaconych do 10 listopada 2006 r.).

Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się o potwierdzenie jej stanowiska, iż ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 2006 r. wypłaconych w 2006 r. wynagrodzeń oraz zapłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek w części finansowanej przez płatnika, w przypadku gdy przychód podatkowy z tytułu robót budowlanych wykonywanych przez pracowników w 2006 r. powstanie w 2007 r.

Zdaniem Spółki wynagrodzenia wypłacane pracownikom wykonującym prace budowlane na terenie placu budowy, jak i wykonujących tzw. prace biurowe w 2006 r., oraz składki ZUS zapłacone w 2006r. będą stanowiły koszt uzyskania przychodu roku 2006, niezależnie od tego kiedy powstanie przychód z tytułu robót budowlanych. Powyższe jest zgodne z literalnym brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 57 i pkt 57a ustawy o podatku dochodowym od osób pranych. Spółka będzie zatem mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2006 r. część wynagrodzeń pracowników pracujących przy wykonywaniu tych prac, która została wypłacona w 2006 r. (wynagrodzenia za październik i listopad 2006 r.), a także część składek ZUS opłaconych przez Spółkę 2006 r. (składki zapłacone do ZUS w dniu 15 grudnia 2006 r. od wynagrodzeń za październik 2006 r. wypłaconych do 10 listopada 2006 r.).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przepisy prawa podatkowego obowiązujące w tym stanie faktycznym, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powyższego wynika, że o możliwości zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów decyduje łączne spełnienie przez ten wydatek dwóch przesłanek:

- jest on poniesiony w celu uzyskania przychodu, a zatem pomiędzy nim a przychodami osiąganymi przez podatnika istnieje związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie kosztu ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu.

- nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zawierającym katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów będą zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami. Przez koszty pośrednie rozumieć należy wydatki, których nie można przyporządkować do konkretnego strumienia przychodów, a których poniesienie jest niezbędne dla funkcjonowania podmiotu gospodarczego oraz zachowania źródła przychodów. Zatem kosztami pośrednimi będą koszty o charakterze ogólnym, w tym m.in. wynagrodzenia pracowników i związane z nimi pochodne.Bez znaczenia w tym przypadku jest fakt wykonywania przez pracowników prac budowlanych w celach realizacji konkretnego kontraktu i wiązanie ich wynagrodzeń bezpośrednio z przychodem z tytułu wykonywania usług budowlanych na rzecz kontrahenta osiągniętym w 2007 roku.
Biorąc powyższe pod uwagę, wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz składki na ubezpieczenie społeczne nie podlegają rozliczeniu w dacie uzyskania przychodu z realizacji kontraktu, lecz zgodnie z art.15 ust.1 w powiązaniu z art.16 ust.1 pkt 57 i 57 a ustawy.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 57 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57a tej ustawy, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki, z zastrzeżeniem pkt 40, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika. Wobec wyraźnego określenia w cyt. powyżej przepisach daty zaliczenia do kosztów podatkowych wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne, nie można w takim przypadku stosować postanowień art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r., zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą (...). Z literalnego brzmienia powołanych przepisów wynika bowiem, że o możliwości uwzględnienia w kosztach podatkowych wynagrodzeń dla pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika decyduje moment faktycznego ich poniesienia, tj. moment wypłaty wynagrodzeń lub postawienia ich do dyspozycji oraz moment opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne. Reasumując, wynagrodzenia wypłacone w 2006 r. oraz opłacone w tym roku składki na ubezpieczenie społeczne stanowić będą koszty uzyskania przychodów w 2006 r. Jednocześnie Naczelnik Urzędu informuje, że wobec faktu, iż zapytanie Podatnika dotyczy możliwości obciążenia kosztów podatkowych 2006 r., niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. Począwszy od 1.01.2007 r., na mocy przepisów ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589), zmianie uległ m.in. art. 15 regulujący kwestie kosztów uzyskania przychodów. Wprowadzona została nowa definicja kosztów uzyskania przychodów oraz inne zasady ich potrącalności dla celów podatkowych. Nie uległy natomiast zmianie postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 57 i pkt 57a, regulujące zasady zaliczania do kosztów podatkowych wypłacanych wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika