Czy w opisanym stanie faktycznym przedmiotem transakcji jest sprzedaż budynku wraz ze środkami trwałymi (...)

Czy w opisanym stanie faktycznym przedmiotem transakcji jest sprzedaż budynku wraz ze środkami trwałymi połączona z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umów najmu i czy ona podlega opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy ?


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


Naczelnik Urzędu postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne


U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, Spółka dokonuje transakcji sprzedaży budynku centrum handlowego wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym postawiony jest budynek, jak również związanych z budynkiem środków trwałych oraz jego wyposażenia. Przedmiotowa transakcja została połączona z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umów najmu. Z transakcji zaś zostały wyłączone: gotówka, zobowiązania bilansowe (w tym zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek), finansowe inwestycje długoterminowe (obligacje), księgi i inne dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak również oznaczenie firmy. Ponadto, jak wynika z opisanego stanu faktycznego Spółka nabyła przedmiotowy budynek wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu trwale z budynkiem związanego, w drodze transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług z przysługującym prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i pomimo, że okres użytkowania budynku jest dłuższy niż 5 lat, to nie podlega zwolnieniu VAT z uwagi na przysługujące prawo do odliczenia VAT naliczonego (art.43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu art.2 pkt 6 cytowanej ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także i grunty.

Przez dostawę towarów, w myśl przepisu art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w cyt. wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (pkt 1).

Z oceny stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem transakcji jest zbycie składników majątku oraz praw majątkowych nie zaś zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ponieważ transakcja ta nie obejmuje wszystkich elementów, które są nieodłączną częścią przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 55#185; ustawy z dnia 23.04.1964r.- Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16 poz. 93 z późń. zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerlianych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorski i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że sprzedaż centrum handlowego wraz ze środkami trwałymi, połączona z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umów najmu oraz z przeniesieniem prawa użytkowania wieczystego gruntu na którym jest postawiony podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT stanowiąc w części odpłatną dostawę towarów a w części odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika