Jaką stawkę podatku należy zastosować przy sprzedaży domów jednorodzinnych wraz z garażami w (...)

Jaką stawkę podatku należy zastosować przy sprzedaży domów jednorodzinnych wraz z garażami w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, czy właściawką jest stawka 7%.

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 01.06.2007r. (wpływ do Urzędu 18.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest budowa i sprzedaż domów mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej o powierzchni do 120 m2 i do 160 m2 oraz zabudowie bliźniaczej o powierzchni do 200 m2 . W przedmiotowych budynkach znajdują się garaże, które stanowią ich integralną część. Spółka nie ma możliwości odrębnej sprzedaży garażu i domu, gdyż przedmiotowe pomieszczenie znajduje się w bryle budynku i nie jest wydzielone żadnymi ścianami konstrukcyjnymi, a jedynie działowymi. Z pomieszczeń mieszkalnych można przejść bezpośrednio do garażu poprzez drzwi wewnętrzne.

Strona stoi na stanowisku, iż przy sprzedaży domów jednorodzinnych wraz z garażami w zabudowie szeregowej i bliźniaczej właściwą stawką VAT jest 7%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl przepisu art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem ?obiekt budownictwa mieszkaniowego? w myśl art. 2 pkt 12 w/w ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiące usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, definiuje m.in. pojęcia takie jak: obiekty budowlane, budynki. Zgodnie z zawartą w w/w akcie prawnym definicją, przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i materiałów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Natomiast budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz zacytowane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż sprzedaż domów jednorodzinnych i znajdujących się w nich garaży, stanowiących ich integralną część podlega opodatkowaniu jedną stawką podatkową zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT ? 7%. Jednocześnie należy zauważyć, że przy stosowaniu stawki VAT od sprzedawanych przez Spółkę domów jednorodzinnych wraz z garażami, bez znaczenia pozostaje fakt, w jakiej zabudowie znajdują się powyższe budynki.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika