Czy koszt usług medycznych opłacanych na rzecz pracowników przez pracodawcę w formie ryczałtu skutkuje (...)

Czy koszt usług medycznych opłacanych na rzecz pracowników przez pracodawcę w formie ryczałtu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych u tych pracowników?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z inną Spółką prowadzącą działalność w zakresie świadczenia usług medycznych umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz jej pracowników oraz członków ich rodzin. Zgodnie z tą umową wynagrodzenie za usługi medyczne zostało określone w poniżej opisany sposób:

- wynagrodzenie ryczałtowe płatne miesięcznie za świadczenia realizowane na rzecz pracowników

- oraz wynagrodzenie ryczałtowe za świadczenie medyczne realizowane na rzecz członków rodzin pracowników określone jako miesięczna kwota za pakiet rodzinny zróżnicowana w zależności od liczby członków rodziny zgłoszonych do pakietu rodzinnego przez pracownika.

Porady prawne

Spółka świadcząca usługi medyczne w umowie zastrzegła sobie prawo do korygowania faktur z wynagrodzeniem ryczałtowym w zależności od zmian listy osób upoważnionych do świadczeń. Różnice wynikające ze zmian dokonywanych w ciągu miesiąca będą korygowane w miesiącu następnym. Spółka medyczna nie przekazuje Spółce żadnych imiennych rozliczeń dotyczących usług z których w danym okresie skorzystali pracownicy czy członkowie ich rodzin.

W związku z powyższym stanem, faktycznym Spółka stoi na stanowisku, iż w takim przypadku nie jest możliwe ustalenie wartości faktycznie otrzymanych świadczeń przez danego pracownika jak również członka jego rodziny i tym samym nie można określić wartości przychodu dla konkretnego pracownika.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W przypadku gdy, tak jak to wynika z wniosku to pracownik wskazuje którym członkom jego rodziny mają zostać przekazane świadczenia to należy uznać, iż przychód powstaje po stronie pracownika, gdyż to jemu przekazywane jest świadczenie.

Błędne jest stanowisko Spółki, iż przedmiotowe świadczenie nie jest przychodem podatkowym. Swoje twierdzenie Spółka uzasadnia treścią art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zdaniem Spółki objęcie opieką medyczną nie jest otrzymanym świadczeniem i do uznania że powstał przychód nie jest wystarczające uzyskanie przez pracownika potencjalnej możliwości skorzystania z określonego rodzaju usług.

Należy wskazać, iż nieodpłatnym świadczeniem Spółki na rzecz jej pracowników w tym przypadku nie jest korzystanie przez tych pracowników z konkretnych usług medycznych, lecz fakt objęcia pracowników opieką medyczną. W związku z tym, przychodem nie będzie wartość rzeczywiście skonsumowanych usług medycznych, lecz wartość świadczenia uzyskiwanego przez pracownika jakim jest możliwość skorzystania z takich usług. Należy zauważyć, iż usługa objęcia opieką medyczną finansowana pracownikom przez Spółkę jest powszechna na polskim rynku i odpłatność z jej tytułu wynika z faktu objęcia opieką medyczną, a nie z faktu korzystania z konkretnych świadczeń. Tego typu umowy polegają na z jednej strony na przekazaniu świadczenia pieniężnego, a z drugiej na przyrzeczeniu zapewnienia opieki medycznej w razie takiej potrzeby. W związku z tym pracownik, gdyby nie otrzymał przedmiotowego świadczenia od Spółki, mógłby indywidualnie zawrzeć taką umowę ponosząc z tego tytułu wydatki.

W związku z powyższym należy uznać, iż w przedmiotowym przypadku u pracowników powstaje przychód ze stosunku pracy w postaci świadczenia w naturze. Zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną świadczeń, jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione, ustala się według cen zakupu. Z tego wynika, iż przychodem każdego z pracowników będzie cena zakupu usługi objęcia go opieką medyczną.

Należy przy tym dodać, iż opisany we wniosku stan faktyczny ma charakter podobny do wykupywania na rzecz pracowników usług ubezpieczeniowych. Bezsprzecznie, w przypadku umów ubezpieczeniowych, przychodem pracownika jest składka płacona za niego przez pracodawcę, a nie suma ubezpieczenia (odszkodowanie) wypłacone w wyniku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. Wynika to z faktu, iż opodatkowaniu podlegają świadczenia otrzymane, a nie wykorzystane. Z tego też względu przychód powstaje m.in. w momencie otrzymania pieniędzy, a nie w momencie ich wydania, czy w momencie nieodpłatnego otrzymania biletu do kina, a nie w momencie gdy podatnik pójdzie do kina i obejrzy film. Jak wynika z powyższego przychodem podatkowym są także prawa, w tym także prawo do skorzystania z usług medycznych, określane jako objęcie opieką medyczną.

Reasumując, cena zakupu usługi objęcia danego pracownika opieką medyczną stanowi przychód tego pracownika w rozumieniu art. 11 i art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym na Spółce z tytułu dokonywania ww. świadczeń, ciążą obowiązki płatnika określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dla przychodów ze stosunku pracy. Nie dotyczy to świadczeń, które przysługują pracownikom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, gdyż te świadczenia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy są zwolnione z podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika