Czy umorzenie udziałów (części udziałów) bez wynagrodzenia dla wspólnika stanowić będzie dla (...)

Czy umorzenie udziałów (części udziałów) bez wynagrodzenia dla wspólnika stanowić będzie dla Spółki podatkowy dochód do opodatkowania?

W dniu 19.09.2006r. Sp. z o.o. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 645 ze zm.) w sprawie objętej zapytaniem: ?czy dokonanie przez Spółkę umorzenia udziału (części udziału) bez wynagrodzenia dla wspólnika stanowić będzie dla Spółki podatkowy dochód do opodatkowania??

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że kapitał zakładowy Spółki dzieli się na dwa udziały o nierównej wartości nominalnej (każdy ze wspólników posiada jeden udział).

Porady prawne

Aktualnie Podatnik zamierza dokonać umorzenia całości lub części jednego z udziałów. Umorzenie ma zostać dokonane jako umorzenie dobrowolne, tj. Spółka nabędzie od wspólnika udział lub część udziału w celu umorzenia. Spółka rozważa możliwość dokonania umorzenia za zgodą wspólnika bez jego wynagrodzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie udziału (części udziału) bez wynagrodzenia dla wspólnika ? dla Spółki nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Uwzględniając powyższe, organ podatkowy zauważa co następuje:

Tryb i zasady umorzenia udziałów w spółce z o. o. reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Stanowi on, że umorzenie udziałów może być dokonane albo za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez takiej zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).Art. 199 § 2 Ksh wskazuje na zasadę, iż w przypadku umorzenia udziału wspólnikowi spółki przysługuje z tego tytułu wynagrodzenie. Jako wyjątek od tej zasady, art. 199 § 3 Ksh dopuszcza możliwość, że za zgodą wspólnika umorzenie udziału nastąpić może bez należnego mu wynagrodzenia.

Oceniając skutki będące następstwem nabycia przez spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia dla wspólnika tej spółki, stwierdzić należy, że wśród określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zdarzeń powodujących powstanie przychodu sytuacja taka wprost nie została wskazana.Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, a także różnice kursowe. W opisanej sprawie nie można mówić o otrzymaniu pieniędzy, ani wartości pieniężnych, ponieważ przedstawiony w stanie faktycznym zabieg polega jedynie na przeksięgowaniu określonej kwoty w obrębie kapitału własnego Spółki.

Nie można również przyjąć, że chodzi tutaj o uzyskanie nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 wspomnianej ustawy, ani też o umorzeniu zobowiązania (art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy), ponieważ umorzenie udziałów nie jest równoznaczne z umorzeniem zobowiązania, z tego względu, iż nabycie udziałów przez spółkę nie rodzi po stronie spółki żadnego zobowiązania. Przyjmując nawet, że katalog przychodów wymieniony w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma wyczerpującego charakteru, stwierdzić należy, że po stronie Spółki nie występuje przysporzenie majątkowe. Podatnik otrzymuje bowiem udziały w celu ich umorzenia, a uzyskane w ten sposób środki zostają jedynie przeksięgowanie na inny kapitał.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika