Czy w związku z powyższym na płatniku ciąży obowiązek wystawienia dla nowo przyjętych pracowników (...)

Czy w związku z powyższym na płatniku ciąży obowiązek wystawienia dla nowo przyjętych pracowników informacji PIT-11 za cały rok podatkowy, czy tylko za okres od dnia przyjęcia (przejęcia) do końca roku podatkowego?

Obszar Telekomunikacji przejmuje pracowników z innych Obszarów Telekomunikacji w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Każdy z tych obszarów jest samodzielnym zakładem pracy.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (...). Skutkiem przejęcia, o jakim mowa w tym przepisie jest wejście przejmującego w prawa i obowiązki pracodawcy w stosunku do pracowników przejętego zakładu pracy (przy czym przejmujący staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy także wtedy, gdy poprzedni pracodawca wydał pracownikowi świadectwo pracy). Jednocześnie przejęcie to ? jako następujące z mocy prawa ? nie jest uzależnione od jakichkolwiek czynności pracowników, jak również nie jest możliwe uchylenie się od skutków działania wskaza-nego przepisu w wyniku czynności prawnej (umowy) pomiędzy dotychczasowym i nowym praco-dawcą.

Porady prawne

Powyższe ma konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przejęcie bowiem w trybie art. 231 Kodeksu pracy oznacza zachowanie dotychczasowego stosunku pracy. Tym samym przejmujący pracodawca winien kontynuować obliczane zaliczek na podatek dochodowy od doko-nywanych wypłat, rozpoczęte przez przejęty zakład pracy, według zasad określonych w treści art. 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z kolei po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca, o ile dokonuje rocznego obliczenia podatku, winien przekazać podatnikom oraz odpowiednim urzędom skarbowym informacje PIT-11 obejmujące dane za rok podatkowy, tj. zarówno okres zatrudnienia w przejętym zakładzie pracy, jak i u obecnego pracodawcy. Zgodnie bowiem z treścią art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obli-czenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje na-czelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podat-nika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu wła-ściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

Ponadto przejmujący pracodawca ma obowiązek dokonać rocznego obliczenia podatku (PIT-40) za tych ?przejętych? pracowników, którzy uprzednio złożyli oświadczenie na druku PIT-12, traktowane na równi z zeznaniem, o spełnieniu warunków określonych w treści art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika