Jak w przedstawionym stanie faktycznym powinno wyglądać rozliczenie podatnika z osiągniętych przychodów? (...)

Jak w przedstawionym stanie faktycznym powinno wyglądać rozliczenie podatnika z osiągniętych przychodów?

Stan faktyczny:

Podatnik będący wspólnikiem spółki z o.o. w 2002r. objął 10 udziałów tej spółki po cenie wyższej od ceny nominalnej tych udziałów. W 2004r. dokonał sprzedaży tych udziałów po cenie ich nabycia (wyższej od nominalnej).

Ocena prawna stanu faktycznego:

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Porady prawne

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z art. 17 ust. 2 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że przychód z powyższego tytułu wyznacza cena określona w umowie.

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy. Z treści art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że nie uważa się za koszty wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych,

Stosownie zaś do art. 30 b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r. od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...) z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...), podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Dochodów, z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną osiągniętych w 2004r., nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych określonych w art. 27 oraz art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Zaś po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany wykazać te dochody w odrębnym zeznaniu podatkowym.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi dochód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym, gdyż przychód osiągnięty ze sprzedaży tych udziałów, był równy wydatkom poniesionych na ich nabycie (kosztom uzyskania tego przychodu).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika