Czy równowartość dochodu odpowiadająca odpisom amortyzacyjnych nieuznanym za koszty uzyskania przychodów (...)

Czy równowartość dochodu odpowiadająca odpisom amortyzacyjnych nieuznanym za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 17 października 2006 r. nr DP/423-0118/06/AK w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienieorganu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 12 lipca 2006 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność niezarobkową. Cały dochód, w skład którego wchodzą również wydatki nie uznawane za koszty uzyskania przychodów przez przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przeznacza na cele statutowe.

Podatnik wykorzystuje w prowadzonej działalności statutowej samochody osobowe o wartości przewyższającej 20.000 EURO.

W związku z powyższym powstała wątpliwość czy równowartość dochodu odpowiadająca odpisom amortyzacyjnych nieuznanym za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. podlega zwolnieniu od opodatkowania.

Zdaniem podatnika powyższe wydatki zostały wydatkowane na cele statutowe, dlatego wolne są od podatku dochodowego od osób prawnych.

Postanowieniem z dnia 17 października 2006 r. nr DP/423-0118/06/AK Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia wskazał, że w przypadku samochodu osobowego służącego bezpośrednio realizacji celów statutowych kosztem uzyskania przychodów nie będzie cały odpis amortyzacyjny a nie tylko odpis z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości przewyższającej równowartość 20.000 EURO. Natomiast wydatek na nabycie środka trwałego służącego bezpośrednio realizacji celów statutowych korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na spełnienie warunku wynikającego z art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 15.02.1992 r.

Podatnik, reprezentowany przez ustanowionego pełnomocnika, korzystając z przysługującego prawa wniósł zażalenie, w którym stwierdził, że nie podziela stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego, iż amortyzacja samochodu osobowego bezpośrednio wykorzystywanego w działalności statutowej nie jest w ogóle kosztem uzyskania przychodów, bowiem kosztem uzyskania przychodów mogą być odpisy amortyzacyjne od tych przedmiotów, które są przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej, a nie prowadzenia działalności statutowej. Ponadto stwierdził, że jest spółdzielnią, a zgodnie z odrębnymi przepisami, spółdzielnia osób prawnych jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) (gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia,

Zgodnie z treścią art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:


    1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
    2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
    3) inne przedmioty
  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 15.02.1992 r. wolne od podatku są dochody z działalności niezarobkowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów, w części przeznaczonej na cele statutowe.

W myśl art. 17 ust. 1b przywołanej ustawy - zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z powołanych uregulowań prawnych wynika, że jednym z warunków koniecznych do spełnienia przez podatnika w celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych, jest fakt wykorzystywania składnika majątku na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Musi więc istnieć związek przyczynowo - skutkowy między kosztami amortyzacji a przychodami. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność niezarobkową, a więc taką, która wyklucza odpłatny jej charakter.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego, że Podatnik, który nabył środek trwały służący bezpośrednio realizacji celów statutowych, na podstawie art. 16a ust.

1 ustawy z dnia 15.02.1992 r., nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. Prawidłowo również wskazano, że wydatki na nabycie środka trwałego, niestanowiące kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 przywołanej ustawy, w przypadku gdy środek trwały będzie służył bezpośrednio realizacji celów statutowych, korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na spełnienie warunku wynikającego z zapisu art. 17 ust. 1b przywołanej ustawy.

Końcowo Dyrektor Izby Skarbowej informuje, że przywołany w zażaleniu argument, iż Podatnik jest spółdzielnią, a zgodnie z art. 1 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. nr 188, poz. 1848 ze zm.) spółdzielnia w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą - nie podlega ocenie. Zgodnie bowiem z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) składający wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Stosownie do treści § 3 przywołanego przepisu interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego, z przytoczeniem przepisów prawa.

W złożonym wniosku Podatnik stwierdził, że prowadzi działalność niezarobkową. W tak przedstawionym stanie faktycznym dokonana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego ocena prawna stanowiska pytającego jest prawidłowa. Ponadto, Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, że w myśl art. 33 ust. 2 ustawy regulującej działalność Podatnika - tylko w zakresie nieuregulowanym tą ustawą stosuje się przepisy ustawy Prawo spółdzielcze. Obowiązek prowadzenia działalności niezarobkowej został uregulowany i wynika wprost z art. 38 ust. 1 tej ustawy.

W tym stanie faktycznym i prawnym argumenty Podatnika zawarte w zażaleniu pozostają bez wpływu na stanowisko zajęte przez organ I instancji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika