Czy dochody z działalności gospodarczej uzyskiwane ze świadczenia usług na rzecz różnych podmiotów, (...)

Czy dochody z działalności gospodarczej uzyskiwane ze świadczenia usług na rzecz różnych podmiotów, z wyłączeniem usług świadczonych na rzecz pracodawcy, mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a §1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8.09.2006 r. (data wpływu do tut. Organu ? 11.09.2006 r.), uzupełnionego w dniu 02.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości korzystania z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 8.09.2006 r., uzupełnionym w dniu 2.10.2006 r. (data wpływu do tut. organu) wynika, że osiąga Pan dochody z tytułu pozostawania w stosunku pracy z dwoma podmiotami oraz dochody z tytułu samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej.
Zakres prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej obejmuje obsługę prawną wielu podmiotów, w tym także obsługę jednego z obecnych pracodawców, świadczoną na podstawie umowy cywilnej. Do Pana obowiązków wykonywanych na rzecz ww. pracodawcy w ramach umowy o pracę należy bieżąca obsługa prawna tego pracodawcy.
W 2006 r. dokonał Pan w ustawowym terminie wyboru opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w wysokości 19%.

Pana zapytanie dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług na rzecz różnych podmiotów, z wyłączeniem dochodów z usług świadczonych na rzecz pracodawcy ? podatkiem liniowym w wysokości 19%.
Zdaniem Pana ? pozostała działalność gospodarcza (oprócz dochodu ze świadczenia usług dla pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej), tj. obsługa prawna innych podmiotów opodatkowana będzie według liniowej 19% stawki podatku dochodowego.

Stwierdzając, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, tut. organ oparł się na następującym stanie prawnym:
W myśl art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z ust. 3 art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy zawartego ze spółką z o.o. X świadczy Pan obsługę prawną tego pracodawcy.
Prowadzi Pan również samodzielnie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług obsługi prawnej różnych podmiotów. W ramach prowadzonej działalności zawarł Pan w sierpniu 2006 r. umowę cywilną z ww. pracodawcą na prowadzenie obsługi prawnej, w zakresie wykraczającym poza obowiązki pracownicze.

Biorąc pod uwagę fakt, iż czynności wykonywane przez Pana w ramach stosunku pracy z ww. pracodawcą (obsługa prawna) odpowiadają czynnościom wykonywanym na rzecz tego podmiotu w ramach zawartej umowy cywilnej (również obsługa prawna), należy stwierdzić że w świetle powołanego wyżej przepisu art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z dniem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na podstawie tej umowy (dla sp. z o.o. X) utracił Pan prawo do opodatkowania w 2006 r. dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy.
Zauważyć należy, że utrata prawa do opodatkowania w określony wyżej sposób dotyczy całego dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej. Bowiem dochody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej, zarówno na rzecz spółki jak i podmiotów trzecich stanowią dochody z jednego źródła przychodów, tj. działalności gospodarczej.
Zgodnie z przepisami podatkowymi wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich dochodów uzyskiwanych z danego źródła przychodów, zatem brak jest podstaw do dzielenia dochodów z jednego źródła i opodatkowywania według różnych zasad.
W związku z powyższym wszystkie osiągnięte przez Pana w 2006 r. dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z powołanym przepisem art. 9a ust. 3 cytowanej ustawy jest Pan obowiązany do złożenia właściwych deklaracji (PIT-5) o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 8.09.2006 r., uzupełnionym w dniu 2.10.2006 r. jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy - nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika