Czy wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych, zapomogi wypłacone ze środków zakładowego (...)

Czy wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych, zapomogi wypłacone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w związku z długotrwałą chorobą spowodowaną wypadkiem ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 13 września 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych zapomogi wypłaconej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 13 września 2006 r. podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapomogi wypłacone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wolne są od podatku dochodowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 13 lutego 2006 r. podatniczka uległa wypadkowi. W wyniku upadku doznała urazu skrętnego prawego kolana. Założony tutor gipsowy, dwukrotna punkcja kolana i rehabilitacja nie przyniosły poprawy stanu zdrowia i w dniu 22 czerwca 2006 r. była operowana, a następnie w okresie od 25 lipca do 15 sierpnia 2006 r. przebywała w Szpitalu Rehabilitacyjno Uzdrowiskowym.

Po zakończeniu leczenia w dniu 30 sierpnia 2006 r. podatniczka wystąpiła z wnioskiem do zakładu pracy o przyznanie zapomogi z funduszu socjalnego na pokrycie poniesionych kosztów leczenia związanych z wypadkiem.

Zakład pracy w dniu 14 września 2006 r. wypłacił zapomogę ze środków funduszu socjalnego od której pobrał podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł. z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

Przepisy ustawy precyzują, że ze zwolnienia od podatku korzysta tylko zapomoga wypłacona w związku z zaistnieniem określonych sytuacji, tj.:

  • indywidualnego zdarzenia losowego - przez które należy rozumieć wszelkie zdarzenia, które są nieprzewidzialne , niemożliwe do uniknięcia nawet przy zachowaniu należytej staranności jak np.: nieszczęśliwe wypadki powodujące uszczerbek na zdrowiu,
  • klęski żywiołowej - czyli zdarzenia spowodowanego niszczycielskim działaniem sił przyrody , jak powodzie, huragany, gradobicia itp.,
  • długotrwałej choroby - czyli choroby , która z medycznego punktu widzenia określana jest jako choroba przewlekła,
  • śmierci,

Jeżeli jedną z przesłanek wypłacenia zapomogi było zdarzenie wymienione w przepisie , to stanowi to wystarczającą podstawę do zastosowania zwolnienia od podatku.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika , że wypłacona zapomoga wiąże się z długotrwałą chorobą spowodowaną wypadkiem.

W świetle powyższego własne stanowisko podatniczki, że otrzymana zapomoga jest zwolniona od podatku dochodowego należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika