Stan faktyczny:Gmina Miejska przygotowuje się do sprzedaży, osobie fizycznej nie prowadzącej działalności (...)

Stan faktyczny:
Gmina Miejska przygotowuje się do sprzedaży, osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, w drodze bezprzetargowej, nieruchomości gruntowych niezabudowanych, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Cena sprzedaży nieruchomości rozłożona zostanie na dwie raty roczne, przy czym pierwsza rata nabycia nieruchomości podlega zapłacie w dniu zawarcia umowy sprzedaży w której następuje zarazem przeniesienie własności nieruchomości. Następna rata wraz z oprocentowaniem (pozostała część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski) podlega zapłacie w terminie ustalonym przez strony w umowie.Stanowisko Pytającego:
Od czynności sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, w trakcie której następuje przeniesienie własności nieruchomości niezabudowanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną powstaje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług, przy czym podatek liczony jest od całej kwoty sprzedaży (bez odsetek obliczanych od drugiej raty przy zastosowaniu stopy równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski, bo te są zwolnione z VAT), a nie od jej poszczególnych rat i obowiązek jego zapłaty powstaje w dniu zawarcia aktu notarialnego i uiszczenia pierwszej raty ceny sprzedaży.

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy, w sytuacji braku żądania osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej wystawienia faktury (na podstawie art. 106 ust. 4 in fine ustawy o VAT), należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (D. U. nr 54 poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru (...), jeśli tak, mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny, przy zastrzeżeniu, że kontrahent nie będzie żądał wystawienia faktury VAT (zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy o VAT), należy uznać, iż obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży nieruchomości powstanie w momencie zawarcia umowy sprzedaży.

Porady prawne

W opisanym we wniosku stanie faktycznym podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, będzie stanowić całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Podnieść w tym miejscu należy, że zgodnie z art. 43 ust. 1 w zw. z poz.3 załącznika nr 4 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi (...) pośrednictwa finansowego (...), a jeśli tak to odsetki obliczane od drugiej raty (o których mowa we wniosku), korzystają z przedmiotowego zwolnienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika