Pytanie dotyczy objęcia udziałów w zamian za aport będący zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (...)

Pytanie dotyczy objęcia udziałów w zamian za aport będący zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa i ewentualnego powstania przychodu do opodatkowania po stronie wnoszącego aport.

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest zagospodarowanie, sprzedaż, wynajem nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz obsługa projektów inwestycyjnych. Poszczególne projekty inwestycyjne są wyodrębnione finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie.

Wnioskodawca zamierza wnieść do kapitału spółki zależnej kompleks nieruchomości. Na tej nieruchomości jest realizowany projekt inwestycyjny we współpracy z pozyskanym inwestorem zagranicznym.

Przedmiot aportu tworzy zespół składników majątkowych (budynków oraz wieczystego użytkowania gruntu). Aport obejmuje również dział finansowy, kadry i płace oraz inne komórki organizacyjne związane z projektem deweloperskim. Dodatkowo zespół realizujący ten projekt opracował projekt urbanistyczny, który również będzie przedmiotem wniesienia do spółki zależnej.

Porady prawne

Według oświadczenia Spółki, ze schematu organizacyjnego wynika wprost wydzielenie organizacyjne przedmiotu aportu w ramach działalności gospodarczej Spółki.

Ponadto, spółka zależna stanie się również stroną umów zawartych przez Wnioskodawcę, które są związane z prowadzeniem działalności w ramach wspomnianej nieruchomości. W związku z tym, spółka zależna przejmie również prawa i zobowiązania z tych umów.

Wnioskodawca podkreśla, że wszystkie operacje gospodarcze dotyczące zorganizowanej części przedsiębiorstwa są ewidencjonowane odrębnie na wydzielonych kontach analitycznych, co umożliwia odrębne sporządzanie sprawozdań finansowych.

Tak dobrany zespół składników majątkowych będących przedmiotem aportu ? zdaniem Spółki ? może stanowić pod względem organizacyjnym niezależne przedsiębiorstwo, bowiem po wniesieniu aportu nie będzie konieczności podejmowania żadnych dodatkowych działań w celu kontynuowania działalności gospodarczej na wniesionych nieruchomościach przez spółkę zależną, do której zostanie wniesiony aport. Okoliczności powyższe, zdaniem Wnioskodawcy przemawiają za przyjęciem, iż wniesienie wspomnianego aportu nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla Spółki.

Uwzględniając powyższe, organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15.2.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 wspomnianej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest m. in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Uwzględniając zatem brzmienie wspomnianych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, stwierdzić należy, iż przedmiotem aportu będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym w momencie objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, po stronie wnoszącego aport nie powstaje przychód.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika