Czy opłata poniesiona za aplikację radcowską pracownika stanowi koszt uzyskania przychodów ?

Czy opłata poniesiona za aplikację radcowską pracownika stanowi koszt uzyskania przychodów ?

Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzezinach w odpowiedzi na zapytanie złożone 08.12.2004 roku (uzupełnione w dniu 27.12.2004 r.) o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego stwierdza, że:
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że umowa o aplikację radcowską została zawarta w dniu 1.10.2004 r. pomiędzy I. Radą Okręgową Izby Radców Prawnych w Łodzi, a II. pracownikiem zwanym w treści umowy aplikantem, a III. Panem prowadzącym Kancelarię Radcy Prawnego ? zwanym w treści umowy pracodawcą.
Ponadto pracownik jest zatrudniony w Pana kancelarii i odbywa w niej I rok aplikacji radcowskiej.

Porady prawne

Pana pytanie brzmi czy opłata za aplikację pracownika poniesiona przez Pana stanowi koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy. Definicja ta zawiera bardzo ogólne pojęcie kosztów uzyskania przychodów.
Za koszt uzyskania przychodu może być uznany wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodu. Zatem kosztem uzyskania przychodu są wszelkie wydatki które mają wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu, a obowiązek wykazania tego związku spoczywa na podatniku.

W związku z wyżej powołanym stanem faktycznym, oraz przepisem prawa podatkowego, wydatek poniesiony przez pracodawcę na opłacenie aplikacji radcowskiej za aplikanta można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, po wykonaniu dyspozycji wynikającej z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika