Dotyczy kwestii, czy za koszty uzyskania przychodu mozna uznać wydatki ponoszone przez właściciela (...)

Dotyczy kwestii, czy za koszty uzyskania przychodu mozna uznać wydatki ponoszone przez właściciela firmy z tytułu odbywania delegacji służbowych krajowych i zagranicznych, będą stanowiły w firmie ?
Nadmienić należy, iż podróż odbywa się samochodem osobowym, należącym do majątku firmy wprowadzonym do ewidencji srodków trwałych.
W takim wypadku, można uznać za wydatki:

  • diety w wysokości limitów przysługujących pracownikom,
  • koszty noclegów,
  • inne koszty, np. opłaty za autostrady, parkingi, paliwo itp. ?

W odpowiedzi na zapytanie, które wpłynęło do tutejszego Urzędu w dniu 23.02.2004r. uzupełnionego w dniu 10.03.2004r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew wyjaśnia, że:

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i odbywająca podróż służbową (zarówno krajową jak i zagraniczną), może wydatki poniesione na ten cel tzn. jeżeli wydatki te są związane z prowadzoną działalnością i nie są wymienione w art. 23 ustawy jako nie stanowiące kosztu, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie przychodu - zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ? w myśl którego - kosztami uzyskania przychodów poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23

  • Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt. 52 cyt. ustawy ? nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących ? w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Z cytowanego przepisu wynika, iż przedsiębiorca odbywając podróż służbową może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety w wysokości przysługującej pracownikom w oparciu o przepisy:

  • dla podróży krajowych: - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990),
  • dla podróży zagranicznych:- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991).


W świetle powyższego, przedsiębiorca odbywający podróż służbową, zarówno krajową jak i zagraniczną, może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z podróżą pod warunkiem, że będą one odpowiednio udokumentowane tj. - jeżeli chodzi o:

  • koszty noclegu ? zalicza się je w wysokości faktycznie poniesionej na podstawie rachunku (faktury) wystawionej np. przez hotel,
  • wartość diet dot. kosztów wyżywienia - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 52 cytowanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wartość diet, w kwotach nie przekraczających wysokości diet przysługujących pracownikom (zgodnie z w/w rozporządzeniem).

Natomiast koszty związane z używaniem samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, będą mogły być zaliczone w pełnej wysokości wszelkie udokumentowane wydatki dotyczące tego samochodu poniesione podczas podróży służbowej, tj.: koszty paliwa, parkowania, ewentualne naprawy itp., jak również za przejazd autostradą - wynikające z rachunku (faktury) wystawionej przez właściwy podmiot stwierdzający fakt poniesienia wydatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika