uzupełnić sygn: I US-II/443/69/03

uzupełnić

W odpowiedzi na pismo podatnika z dnia 11.07.2003 r., uzupełnione pismem z dnia 6.08.2003 r. (bez znaku) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje.

Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT, w okresie do 31.12.2003 r. opodatkowaniu podatkiem według stawki 7 % podlegają między innymi:

  1. usługi i remonty budowlane związane z bieżącą konserwacją obiektów budownictwa mieszkaniowego infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu - załącznik nr 5 do ustawy, poz. 83,
  2. budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków m.in. zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130) - załącznik nr 5 do ustawy, poz. 86 pkt 1,
  3. sprzedaż robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą - art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b.

W związku z tym bez względu na podmiot zlecający wykonanie usług budowlanych, roboty wykonywane w wymienionych wyżej budynkach opodatkowane są 7-procentową stawką podatku zarówno w przypadkach, gdy dotyczą one bieżącej konserwacji, jak i wówczas, gdy dotyczą remontu lub budowy. Zapytanie podatnika dotyczy wykonywanych przez niego robót remontowych dachu na budynku mieszkalnym na rzecz osoby fizycznej. Wykonując takie roboty remontowe podatnik w wystawionej fakturze jako podstawę prawną zastosowania stawki podatku w wysokości 7 % może powołać przepis art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT oraz symbol PKOB obiektu, w którym prowadzone są roboty. PKOB obiektu umieszcza się na fakturze bez względu na symbol świadczonej usługi.

Porady prawne

Niezbędne elementy, które musi zawierać faktura wymienione są w § 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). Faktura powinna zawierać między innymi nazwę towaru lub usługi, jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług.

W związku z tym tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż klasyfikując wykonywaną czynność do odpowiedniego grupowania statystycznego bierze się pod uwagę efekt wykonanej czynności, a nie jej poszczególne elementy, dlatego faktura powinna zawierać określenie rodzaju wykonanej usługi (w tym przypadku usługa dotyczy remontu dachu na budynku mieszkalnym), a nie poszczególnych jej elementów, które składają się na wykonanie takiej usługi.

Ponadto tut. urząd wyjaśnia, iż przepisy zawarte w § 35 rozporządzenia MF nie nakładają na sprzedawcę obowiązku powoływania na fakturze przepisu na podstawie, którego stawka podatku ulega obniżeniu, w związku z tym wystawca faktury może odstąpić od wypisywania na takiej fakturze artykułu ustawy o VAT, na podstawie którego stosuje obniżoną stawkę podatku.

Reasumując, podatnik, który wykonuje roboty remontowe dachu na budynku mieszkalnym stosując stawkę podatku VAT w wysokości 7 % wykazuje na fakturze, między innymi, rodzaj (określenie) wykonanej usługi oraz symbol PKO obiektu, w którym prowadzone są roboty. Może na fakturze podać również podstawę prawną zastosowania obniżonej stawki podatku VAT (tj. art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika