Czy mogę odliczyć zakup okien od podatku za 2004r. na podstawie posiadanego dowodu wpłaty jeżeli (...)

Czy mogę odliczyć zakup okien od podatku za 2004r. na podstawie posiadanego dowodu wpłaty jeżeli faktura VAT nie jest wystawiona na moje nazwisko?

Działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 20.12.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 21.12 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego informuje, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację ? zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, poniesione w latach 2004 ? 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Porady prawne

Zgodnie z zapisem art. 27a ust. 6 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość wydatków na remont i modernizację ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ? na podstawie dowodu tej wpłaty.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż poniosła Pani wydatek na zakup okien do lokalu mieszkalnego użytkowanego na podstawie umowy użyczenia. Wydatek powyższy udokumentowany jest dowodem wpłaty wystawionym na Pani nazwisko. Natomiast faktura VAT wystawiona została przez sprzedającego na nazwisko właściciela mieszkania.

W powyższym stanie prawnym, ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu remontu lokalu mieszkalnego, z uwagi na brak właściwego udokumentowania wydatku, nie przysługuje.

Zatem stanowisko podatnika powyższej w sprawie nie jest właściwe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika