występowanie różnic kursowych sygn: IBPBI/1/415-110/10/KB

występowanie różnic kursowych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 08 stycznia 2010r.), uzupełnionym w dniach 12 i 22 lutego, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie występowania różnic kursowych w związku z dokonywaniem zapłaty za faktury z konta prywatnego oraz otrzymywaniem zapłaty za wystawione faktury na konto prywatne ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 stycznia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie występowania różnic kursowych w związku z dokonywaniem zapłaty za faktury z konta prywatnego oraz otrzymywaniem zapłaty za wystawione faktury na konto prywatne.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 08 lutego 2010r. znak IBPBI/1/415-16/10/KB, IBPBI/1/415-110/10/KB, IBPBI/1/415-111/10/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 12 i 22 lutego 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi oraz świadczy usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Towar handlowy (samochody ciężarowe) w większości przypadków kupowany jest od dostawców zagranicznych, a faktury potwierdzające te transakcje wystawiane są w walucie obcej ? najczęściej euro ? bez zawartej informacji na fakturze o równowartości transakcji w walucie polskiej. Płatności za towar dokonywane są na firmowe konto walutowe oraz złotówkowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dokonanie zapłat za faktury z konta prywatnego przedsiębiorcy, bądź wpływ należności na konto osobiste podatnika - złotówkowe bądź walutowe ? spowoduje powstanie różnic kursowych, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przy regulowaniu płatności (należności, zobowiązań) za faktury wystawione w walucie obcej przy użyciu rachunku bankowego prowadzonego w walucie polskiej, nie powstają podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bank, przy realizacji sesji przychodzącej na złotó1)wkowe konto podatnika, przelicza walutę obcą na złotówki i taką walutą podatnik dysponuje, bez możliwości zatrzymania zapłaty w walucie obcej. Ponadto dla powstania podatkowych różnic kursowych koniecznym jest aby:

  • przychód bądź koszt wyrażony był w walucie obcej i
  • zapłata nastąpiła w walucie obcej.

Dopiero wystąpienie obu przesłanek jednocześnie spowoduje konieczność wyliczenia różnic kursowych według przedstawionych zasad w art. 24c ustawy. Tym samym przy dokonywaniu płatności za faktury wystawione w walucie obcej, wykorzystując rachunek złotówkowy, nie powstają podatkowe różnice kursowe.

Tylko w zakresie, w którym waluta została bezpośrednio wykorzystana dla celów prowadzonej działalności, tj. do regulowania płatności wyrażonych w walucie obcej z firmowego konta walutowego podatnika, spowoduje obowiązek rozliczania różnic kursowych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a ww. ustawy).

Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Różnice kursowe powstają w momencie, gdy kurs przeliczeniowy zastosowany w momencie fizycznego otrzymania lub wydatkowania pieniędzy różni się od kursu stosowanego dla przeliczenia powstałego zgodnie z art. 14 ww. ustawy przychodu bądź poniesionego kosztu.

Zgodnie z art. 24c ust. 1 ww. ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W myśl art. 24c ust. 2 pkt 1 i 2 ww. ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Natomiast w oparciu o art. 24c ust. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

W świetle cyt. wyżej przepisów stwierdzić należy, iż aby mogły powstać różnice kursowe muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • musi powstać przychód lub koszt w rozumieniu ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • przychód ten bądź koszt musi być wyrażony w walucie obcej,
  • zapłata musi nastąpić w walucie obcej.

Żaden przepis ww. ustawy nie uzależnia powstania różnic kursowych od wpływu wartości pieniężnych bądź dokonania zapłaty za faktury z firmowego rachunku bankowego. Jedynym warunkiem powstania tych różnic jest związek transakcji z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą (powstanie przychodu lub kosztu z tej działalności) oraz wyrażenie powstałego przychodu bądź kosztu i jego uregulowanie w walucie obcej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której wystawia oraz otrzymuje faktury wyrażone w walucie obcej.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przypadku gdy zapłata za ww. faktury zostanie dokonana bądź otrzymana w walucie obcej, mogą powstać podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ww. ustawy. Różnice te powstaną niezależnie od faktu, z jakiego rachunku (firmowego czy prywatnego) zostaną dokonane płatności, bądź na który rachunek zostaną otrzymane.

Z uwagi na powyższe stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie dotyczącym występowania różnic kursowych w związku z dokonywaniem z rachunku złotówkowego płatności za otrzymaną fakturę, wystawioną w walucie obcej, otrzymywaniem na rachunek złotówkowy płatności za wystawioną w walucie obcej fakturę oraz uzależnienia występowania różnic kursowych od dokonania zapłaty na wskazany na fakturze rachunek bankowy, jak również występowania ww. różnic w związku z przewalutowaniem środków z firmowego rachunku walutowego na rachunek prywatny w celu wykorzystania na potrzeby prywatne oraz przewalutowaniem środków z firmowego rachunku walutowego na rachunek prywatny i ich wykorzystania na potrzeby związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44 ? 100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika