Moment powstania przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenie za tzw. ?działania marketingowe? (...)

Moment powstania przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenie za tzw. ?działania marketingowe? polegające na promocji produktów dostawcy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 10 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenie za tzw. ?działania marketingowe? polegające na promocji produktów dostawcy - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego wynagrodzenie za tzw. ?działania marketingowe? polegające na promocji produktów dostawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej i hurtowej sprzętu elektronicznego. Dokonując zakupów towarów handlowych o określonej wartości od dostawców krajowych i zagranicznych nabywa prawo do premii pieniężnych.

Wnioskodawca premie pieniężne uzyskuje na dwa sposoby:

  1. dokonuje jedynie zakupów w określonej wysokości,
  2. dokonuje zakupów w określonej wysokości i jednocześnie wykonuje działania marketingowe polegające na promocji produktów dostawcy w salonach firmowych, w internecie: na swojej stronie www i na aukcjach wystawianych na portalu ..., a także na banerach reklamowych umieszczonych na ulicach miast i w środkach komunikacji miejskiej.

W obydwu przypadkach premie obliczane są kwartalnie i na każdy kwartał ustalane są inne progi zakupów i jednocześnie inne stawki procentowe. W obydwu przypadkach wysokość obrotu uprawniającego do otrzymania premii ustala dystrybutor lub producent na podstawie obrotu z konkretnych faktur za dany okres. Nie istnieje konkretny algorytm kalkulacji premii pieniężnej, każdorazowo ustalana jest w drodze negocjacji handlowych. Umowy zawierane z dostawcami w obydwu przypadkach nie zawierają dodatkowych ustaleń dotyczących rodzaju działań, okresu czy ich częstotliwości, które miałyby intensyfikować sprzedaż produktów dostawcy. Umowy nie określają także sposobu potwierdzania tych działań.

Jeśli w umówionym okresie jednostka nie dokona zakupów w określonej wysokości i nie podejmie działań na rzecz dostawcy premia nie będzie wypłacana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powstanie przychodu z tytułu premii pieniężnej ma miejsce z datą jej faktycznego otrzymania (np. wpływ na rachunek bankowy lub data kompensaty wzajemnych wierzytelności), czy też jest to okres, za który ta premia została naliczona, np. ostatni dzień kwartału...

Zdaniem Wnioskodawcy, za datę powstania przychodu należy uznać dzień otrzymania premii pieniężnej (np. data wpływu na rachunek bankowy lub data kompensaty wzajemnych wierzytelności).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i powołanej ustawy.

W myśl art. 14 ust. 1e cytowanej ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ust. 1e stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h ww. ustawy).

Przepis ten ma zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym, gdy strony uzgodnią, że regulowanie wzajemnych należności i zobowiązań między stronami będzie obejmować kolejne wyodrębnione umownie okresy świadczenia tych usług w czasie trwania umowy. W sytuacji, gdy postanowienia umowy, która jest wykonywana stale, w dłuższym ? określonym bądź nieokreślonym czasie, przewidują, iż wynagrodzenie wypłacane będzie w okresach rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, rocznych), to przychód z tytułu usług wykonywanych w ramach tej umowy powstaje zawsze w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie (lub na fakturze) jako okres rozliczeniowy.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach zawartych umów z dostawcami Wnioskodawca m.in. otrzymuje premie pieniężne za dokonanie zakupów o określonej wartości oraz jednocześnie wykonanie działań marketingowych polegających na promocji produktów dostawcy w salonach firmowych, w internecie: na swojej stronie www i na aukcjach wystawianych na portalu ..., a także na banerach reklamowych umieszczonych na ulicach miast i w środkach komunikacji miejskiej. Przedmiotowe umowy przewidują ponadto, że premie obliczane są kwartalnie i na każdy kwartał ustalane są inne progi zakupów i jednocześnie inne stawki procentowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika zatem, że Wnioskodawca oprócz dokonywania zakupów świadczy również usługi na rzecz dostawcy towarów handlowych. W związku z powyższym stwierdzić należy, iż moment powstania przychodu z tytułu świadczonych usług należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści tego przepisu wynika wprost, iż jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

W świetle powyższego, przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko, że przychód z ww. tytułu, powinien ujmować do przychodów w dniu jego otrzymania jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanej premii pieniężnej za zrealizowanie określonego poziomu zakupów zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika