skutki podatkowe sprzedaży działki nabytej w 1996r., na której w latach 1997-2008 wybudowano dom jednorodzinny (...)

skutki podatkowe sprzedaży działki nabytej w 1996r., na której w latach 1997-2008 wybudowano dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 25 listopada 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 15 listopada 1996r. wnioskodawca nabył w drodze darowizny od swoich rodziców nieruchomość rolną o powierzchni 0,60 ha. Rodzice byli współwłaścicielami tej nieruchomości. Nieruchomość ta była niezabudowana i ujawniona w księdze wieczystej. Wnioskodawca rozpoczął starania o uzyskanie pozwolenia na budowę budynku jednorodzinnego oraz budynku gospodarczego wraz z przyłączami wodociągowymi, zbiornikiem na ścieki sanitarne i przyłącza energetyczne. W dniu 21 kwietnia 1997r. wnioskodawca otrzymał decyzję zatwierdzającą projekt i pozwalającą na rozpoczęcie budowy. W dniu 31 grudnia 2008r. wnioskodawca złożył w inspektoracie nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy obiektu budowlanego. Dnia 06 stycznia 2009r. powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego poinformował, że nie wnosi sprzeciwu do użytkowania przedmiotowego budynku.

W dniu 29 września 2010r. zawarto umowę sprzedaży nieruchomości, na której posadowiony był budynek mieszkalny połączony z budynkiem gospodarczym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdy nieruchomość została nabyta w 1996r. i została sprzedana wraz z posadowionym budynkiem mieszkalnym i gospodarczym wybudowanym i odebranym w 2009r....

Zdaniem wnioskodawcy, ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych w art. 10 określa źródła przychodu podlegające opodatkowaniu. W ust. 1 pkt 8 lit. a ustawodawca określa, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych nie zwiera definicji nieruchomości stąd należy się posiłkować zapisami zawartymi w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) jak również budynki trwałe z gruntem związane lub część tych budynków jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Natomiast z treści art. 48 Kodeksu cywilnego wynika, iż do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Jeżeli na nieruchomości gruntowej znajduje się jako jej część składowa budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości, który został zbudowany w późniejszym okresie, to okres nabycia nieruchomości liczy się od dnia 15 listopada 1996r., a więc dnia, w którym zgodnie z aktem darowizny wnioskodawca otrzymał od rodziców grunt orny.

Ponieważ wnioskodawca nie dokonał podziału nieruchomości na grunt i odrębnie na budynki (mieszkalny i gospodarczy) w dniu 29 września 2010r. dokonał sprzedaży nieruchomości wraz z budynkami trwale z gruntem związanymi. Czynności sprzedaży dokonał po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabył nieruchomość stąd jest wyłączona z katalogu źródeł przychodów enumeratywnie ujętych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwota uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie jest zatem objęta regułami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu tymże podatkiem, bowiem nabycie nieruchomości nastąpiło w 1996r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

W przedmiotowej sprawie istotnym jest zatem ustalenie momentu nabycia nieruchomości. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, w związku z czym należy odnieść się do definicji zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych (art. 47 § 1 tego Kodeksu).

Mając na uwadze powyższe przepisy Kodeksu cywilnego należy stwierdzić, iż w przypadku wybudowania budynku na własnym gruncie, grunt ten wraz z budynkiem stanowi jedną rzecz (nieruchomość). Za datę nabycia nieruchomości w takim wypadku uznać należy datę nabycia gruntu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż 15 listopada 1996r. wnioskodawca nabył w drodze darowizny od swoich rodziców nieruchomość rolną o powierzchni 0,60 ha. Dnia 21 kwietnia 1997r. na nabytej działce wnioskodawca rozpoczął budowę domu jednorodzinnego, budynku gospodarczego wraz z przyłączami wodociągowymi, zbiornikami na ścieki sanitarne i przyłącza elektryczne. W dniu 31 grudnia 2008r. zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy. W dniu 29 września 2010r. nieruchomość wraz z posadowionymi budynkami została sprzedana.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nabytej w 1996r., na której w latach 1997-2008 wybudowano dom jednorodzinny wraz z budynkiem gospodarczym - nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako że przychód ten uzyskany został po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu. Wskazać należy, że ww. pięcioletni termin w przedmiotowej sprawie upłynął w dniu 31 grudnia 2001r. Oznacza to, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości po 31 grudnia 2001r. w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko wnioskodawcy uznać należało zatem za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika