Czy kwota zapłaty za godziny nadliczbowe oraz odsetki za zwłokę w płatności tej kwoty /wypłacone (...)

Czy kwota zapłaty za godziny nadliczbowe oraz odsetki za zwłokę w płatności tej kwoty /wypłacone na podstawie ugody sądowej/ podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też są zwolnione z opodatkowania ?

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, iż podatnik zawarł z ... Sp. z o. o. z siedzibą w ... ugodę sądową, z której wynika, iż Spółka zobowiązuje się zapłacić na rzecz podatnika kwotę 10.000 zł brutto tytułem zapłaty za godziny nadliczbowe za okres od 10.04.2000 r. do 13.04.2001 r. oraz kwotę 9.000 zł brutto tytułem odsetek za zwłokę w płatności tej kwoty. W związku z tym pytanie podatnika brzmi:

  • czy powyższe kwoty są opodatkowane, czy też zwolnione z podatku dochodowego ?

Zdaniem podatnika cała otrzymana przez niego kwota jest objęta zwolnieniem z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ustawy. W punkcie 1 tego artykułu jako źródło przychodów wymieniono m.in. stosunek pracy.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak wynika z art. 151 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21,poz. 94 z późn. zm.) pracę w godzinach nadliczbowych stanowi praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowo wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek /art. 151#185; § 1 w/w ustawy/.

Wynikające z kodeksu pracy należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych stanowią przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, że przychód tego rodzaju nie mieści się w katalogu zwolnień przedmiotowych /bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje fakt, czy pracodawca wypłaca je dobrowolnie, czy też na podstawie ugody sądowej/, - podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w świetle art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy wolne od podatku dochodowegoodsetkiz tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, tj. m.in. ze stosunku pracy.

Powyższe ustalenia na gruncie rozpatrywanego stanu faktycznego oznaczają, iż wynikająca z ugody sądowej kwota tytułem zapłaty za godziny nadliczbowe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podczas gdy kwota odsetek za zwłokę w płatności w/w kwoty korzysta ze zwolnienia z opodatkowania zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy.

Zaznaczyć natomiast należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania ani powołany przez Pana art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani też pkt 3b art. 21 ust. 1, gdyż w przepisach tych przewidziane zostało zwolnienie z opodatkowania odszkodowań, tj. świadczeń polegających na naprawieniu szkody przez osobę zobowiązaną na rzecz poszkodowanego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

  1. określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  2. odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
  3. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
  4. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
  5. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  6. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowaw art. 27 ust. 1,
  7. odszkodowań wynikających z zawartych umów i ugód.

Natomiast w punkcie 3b art. 21 ust. 1 ustawy zwolniono z opodatkowania inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

  1. otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarcza,
  2. dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Mając powyższe na uwadze stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika