1. Czy różnice kursowe wynikające z różnych kursów waluty z dnia zarachowania przychodu i z dnia (...)

1. Czy różnice kursowe wynikające z różnych kursów waluty z dnia zarachowania przychodu i z dnia otrzymania zapłaty, będą stanowić koszt podatkowy, w sytuacji gdy faktyczna zapłata nastąpiła w PLN?
2. Czy różnica powstała pomiędzy przychodem należnym wynikającym z faktury wystawionej w EURO a faktyczną zapłatą w PLN, będzie pomniejszała przychód w dniu zapłaty czy też będzie powiększała koszty uzyskania przychodów?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.03.2007 r., znak: L.dz 9-DE/2007, złożonego w dniu 28.03.2007 r., uzupełnionego pismami z dnia 30.03.2007 r., znak: L.dz. DE-11/2007 i z dnia 18.05.2007 r. znak: L.dz.18-DE/2007 w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach:

  1. Czy różnice kursowe wynikające z różnych kursów waluty z dnia zarachowania przychodu i z dnia otrzymania zapłaty, będą stanowić koszt podatkowy, w sytuacji gdy faktyczna zapłata nastąpiła w PLN?
  2. Czy różnica powstała pomiędzy przychodem należnym wynikającym z faktury wystawionej w EURO a faktyczną zapłatą w PLN, będzie pomniejszała przychód w dniu zapłaty czy też będzie powiększała koszty uzyskania przychodów?

działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami ), art. 12 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) postanawia stanowiska przedstawione przez Wnioskodawcę w odniesieniu do pytań oznaczonych Nr. 1 i Nr. 2 uznać za nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 28.03.2007 r. wpłynął do Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wniosek Przedsiębiorstwa M. Sp. z o.o. opatrzony datą 28.03.2007 r. i znakiem: L.dz.9-DE/2007 o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Wniosek ten został następnie uzupełniony przez Podatnika pismami z dnia 30.03.2007 r. znak: L.dz.DE-11/2007 i z dnia 18.05.2007 r. znak: L.dz.18-DE/2007. W przywołanych powyżej pismach Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny.

W 2006 r. Spółka zawarła umowę z Gminą i Miastem S. o wykonanie zadania p.n. ?Przebudowa polegająca na remoncie Placu Targowego wraz z układem komunikacyjnym w S.?. W umowie tej wynagrodzenie Spółki zostało ustalone w EURO, zaś płatność miała być dokonana w EURO na rachunek Spółki otwarty w PLN. W dniu 23.06.2006 r. Podatnik wystawił fakturę w EURO oraz w PLN wg średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury. Wartość brutto sprzedaży wyniosła kwotę 493.636,59 PLN. Należność za wykonane roboty w walucie PLN wpłynęła na rachunek Spółki w dniu 29.06.2006 r. w wysokości 480.953,67 PLN. Z treści pism Spółki wynika, że Jej Bank nie dokonywał operacji przewalutowania EURO.

W takim stanie faktycznym zrodziły się u Podatnika następujące wątpliwości:

  1. Czy powstała różnica kursowa będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów?
  2. Czy w przypadku nie uznania powstałej różnicy pomiędzy wysokością przychodu należnego wynikającego z faktury wystawionej w EURO a wysokością otrzymanej zapłaty za różnicę kursową, będzie ona pomniejszała przychody w dniu zapłaty czy też będzie powiększała koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem Podatnika powstała różnica stanowi koszt uzyskania przychodów zarówno w sytuacji zakwalifikowania jej do kategorii różnic kursowych jak i w przeciwnym wypadku.

Ze stanowiskiem tym nie można się zgodzić.

Kwestia podatkowego rozliczania różnic kursowych powstałych w związku z realizacją transakcji wyrażonych w walucie obcej, wynikających z faktur przychodowych podatnika, została uregulowana w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami). Z treści tegoż przepisu wynika, że w przypadku gdy przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodów (wg stanu prawnego obowiązującego w 2006 r.). Tak więc różnice kursowe od przychodu wyrażonego w walucie obcej powstaną tylko wówczas gdy transakcja faktycznie została zrealizowana w tej walucie i zostaną one wyliczone w sposób określony przywołanym powyżej przepisem prawa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka umowę zawarła w walucie EURO i wystawiła fakturę opiewającą na walutę PLN i EURO. Wysokość przychodu należnego wynikającego z tej faktury Jednostka ustaliła przeliczając EURO na PLN wg średniego kursu NBP, a mianowicie 4,1062, z dnia wystawienia faktury tj. 23.06.2006 r. Natomiast faktyczna zapłata wpłynęła na rachunek Podatnika otwarty w PLN w dniu 29.06.2006 r. a na wyciągu bankowym określono kurs EURO na 4,0007. Podatnik stwierdza jednak, że Jego bank nie dokonywał przewalutowania EURO. Przewalutowania natomiast dokonał bank kontrahenta, co wynika z załączonego do wniosku Jednostki pisma Gminy adresowanego do banku ją obsługującego. Efektem tego przewalutowania było przelanie na rachunek Podatnika należności w PLN. De facto więc transakcja, która była wyrażona w EURO została zrealizowana w walucie polskiej. Powstała zatem różnica nie ma charakteru różnicy kursowej zdefiniowanej ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. Wprawdzie na wyciągu bankowym złożonym przez Spółkę widnieje kurs EURO, ale w sytuacji gdy bank Podatnika nie dokonywał przewalutowania EURO nie może być on podstawą do wyliczenia różnic kursowych wpływających na wysokość przychodu podatkowego. Przywołany bowiem powyżej przepis art. 12 ust. 3 w/w ustawy jednoznacznie stanowi, że podstawą ustalenia wysokości różnic kursowych może być tylko kurs kupna walut, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód.

Błędne jest zatem stanowisko Wnioskodawcy traktujące powstałą różnicę jako różnicę kursową. Błędne jest także stanowisko Jednostki w kwestii zaliczenia potraktowanej przez Nią różnicy jako różnicy kursowej do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie bowiem z zapisem przywołanego powyżej przepisu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe wynikające z przychodu wyrażonego w walucie obcej mogą wpływać jedynie na wysokość przychodów. Koszty uzyskania przychodów korygują jedynie różnice kursowe wynikające z kosztów wyrażonych w walutach obcych, o czym stanowi art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

Jak wspomniano na wstępie, w przedstawionym stanie faktycznym, zrodziła się u Podatnika wątpliwość czy w przypadku nie uznania omówionej powyżej różnicy za różnicę kursową, może ona korygować koszty bądź przychody podatkowe. Zdaniem podatnika taką różnicę należy uznać za koszt uzyskania przychodów, ponieważ cyt.: ?(...)powstała z różnych kursów dewizowych co stanowi element ryzyka finansowego Spółki i nie jest wymieniona w art. 16 ust. 1 ustawy.?

Stanowiska Podatnika nie można podzielić. W analizowanej sprawie mamy bowiem do czynienia z różnicą ściśle związaną z przychodami Spółki. Nie może więc ona, wbrew stanowisku Podatnika, korygować kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji zatem otrzymania kwoty PLN w niższej wysokości niż kwota przychodu należnego wynikającego z przeliczenia EURO na PLN, powstała różnica winna korygować in minus przychody Podatnika w dacie otrzymania zapłaty. W przeciwnym natomiast przypadku, gdy otrzymana kwota jest wyższa, powstała różnica winna wpłynąć in plus na wysokość przychodów Spółki.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika