Podatnik pyta, czy sprzedając tytuł prasowy i uzyskując z tego tytułu dochód, będzie musiał płacić (...)

Podatnik pyta, czy sprzedając tytuł prasowy i uzyskując z tego tytułu dochód, będzie musiał płacić podatek dochodowy z jego sprzedaży.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.); art. 21 ust. 1 pkt 63a i ust. 5a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ? po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 31.08.2006 r. (data wpływu: 07.09.2006 r.), uzupełnionego w dniach 03.10.2006 r. i 20.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia: Czy Podatnik sprzedając tytuł prasowy i uzyskując z tego tytułu dochód, będzie musiał płacić podatek dochodowy z jego sprzedaży, jeżeli posiada prawo do wydawania i dysponowania tytułem prasowym, a działalność gospodarcza prowadzona jest na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie uzyskanego zezwolenia? Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 07.09.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 31.08.2006 r. Pana R. (uzupełniony w dniu 03.10.2006 r., 20.11.2006 r. i 27.11.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej - firma O. na podstawie zezwolenia nr 4/ARP/96 z dnia 18.06.1996 r. i zezwolenia nr 70 z dnia 21.12.2000 r. Zezwoleniem nr 4/ARP/96 Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. na postawie par. 1 Zarządzenia Ministra Przemysłu działalność Handlu działalność dnia 15.12.1995 r. (M.P. Nr 67, poz. 758) udzieliła Podatnikowi zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie:

  1. wydawanie gazet - sklasyfikowanej wg EKD 2212,
  2. usługi poligraficzne ? sklasyfikowanej wg EKD 2222,

natomiast Minister Gospodarki zezwoleniem nr 70 z dnia 21.12. 2000 roku na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, udzielił przedsiębiorcy O. zezwolenia na prowadzenie na terenie tej strefy działalności gospodarczej, rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie strefy, określonych w następujących pozycjach Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług GUS:

    podsekcja DE,
  1. dział 21, grupa 21.2 ? wyroby z papieru i tektury,
  2. dział 22 - druki i zapisane nośniki informacji (z wyłączeniem klas: 22.12 i 22.22).

Zezwolenia te udzielono do dnia 6.10.2015 roku.

W złożonym wniosku Podatnik podaje, że O., zgodnie z wydanym zezwoleniem zajmuje się działalnością wydawniczą i poligraficzną, a przy spełnieniu warunku zatrudnienia 100 pracowników, dochody z tej działalności korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych. O., jako Wydawca, dysponuje tytułami prasowymi na podstawie wpisu do rejestru sądowego dzienników i czasopism i od tej pory Wydawca jest dysponentem danego tytułu.

Podatnik pyta, czy sprzedając tytuł prasowy i uzyskując z tego tytułu dochód, będzie musiał płacić podatek dochodowy z jego sprzedaży.

Podatnik uważa, że korzystając ze zwolnienia w podatku dochodowym w ramach uzyskanego zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i mając prawo do wydawania i dysponowania tytułem prasowym, ma również prawo do jego sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na którą posiada zezwolenie i dochód uzyskany ze sprzedaży tego tytułu prasowego jest tak samo zwolniony z opodatkowania, jak dochód z pozostałej działalności.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, wyjaśnia co następuje:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej ustanowionej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5.09.1995 roku (Dz. U. Nr 107, poz. 526 z późn. zm.). Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a ? 5c, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20.10.1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. nr 123, poz. 600 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielonej w formie zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczonej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. A w myśl art. 21 ust. 5a w.w. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie o którym mowa w ust. 1 pkt 63a, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Z powyższych unormowań wynika, że podstawę do korzystania przez przedsiębiorcę ze zwolnień stanowi zezwolenie, które określa przedmiot i warunki działalności gospodarczej, która może być prowadzona przez przedsiębiorcę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Tylko dochód z tej działalności podlega zwolnieniu od podatku dochodowego. Zatem jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność, która nie zostanie wymieniona w zezwoleniu, to dochód z niej uzyskany nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie:
  1. wydawanie gazet,
  2. usługi poligraficzne,
  3. wyroby z papieru i tektury,
  4. druki i zapisane nośniki informacji.

O. jako wydawca dysponuje tytułami prasowymi na podstawie wpisu do rejestru sądowego dzienników i czasopism. Wpisu do rejestru sądowego dzienników i czasopism dokonuje się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26.01.1984 r. ? Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24 ze zm.),które zawiera unormowania odnoszące się do samego systemu rejestracyjnego. Uregulowania zawarte w art. 20 ust. 2 tej ustawy stanowiące, że wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie okręgowym właściwym miejscowo dla siedziby wydawcy, w związku z przepisami wykonawczymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 9.07.1990 r. w sprawie rejestru dzienników i czasopism (Dz. U. Nr 46, poz. 275) mają na celu zapobieżenie istnieniu na rynku prasowym pism o identycznych lub podobnych tytułach, co mogłoby naruszać nie tylko interes wydawców, lecz także i czytelników. A zatem wpis do rejestru sądowego dzienników i czasopism daje wydawcy prawo do wydawania określonego tytułu dziennika lub czasopisma.

Dokonując analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego tut. Organ podatkowy stwierdza iż dochody podatnika uzyskane na terenie specjalnej strefy ekonomicznej z działalności wydawniczej określonego, zarejestrowanego tytułu prasowego korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 63a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako działalności określonej w zezwoleniu, jeżeli są spełnione pozostałe warunki określone w zezwoleniu. Natomiast sprzedaż tytułu prasowego, którego Podatnik jest dysponentem na podstawie wpisu do rejestru sądowego dzienników i czasopism jest odrębną transakcją finansową i wykracza poza zakres działalności gospodarczej objętej zezwoleniem. Sprzedaż tytułu prasowego nie jest celem działalności gospodarczej prowadzonej w ramach zezwolenia na terenie strefy. Nie mieści się również w kategorii działalności pomocniczej niezbędnej do realizacji zakresu ?podstawowej? działalności określonej w zezwoleniu, ponieważ zawarcie umowy sprzedaży tytułu prasowego uzależnione jest wyłącznie od swobodnej woli przedsiębiorcy. Tak więc, pomimo iż Podatnik jest dysponentem tytułu prasowego, który został zarejestrowany w Sądzie zgodnie z przepisami Prawo prasowe, to przychody ze sprzedaży tego tytułu stanowią odrębne źródło przychodów, nieobjęte zezwoleniem. W świetle powyższego przychody, które Podatnik uzyska ze sprzedaży tytułu prasowego nie będą podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na postawie wyżej wskazanych przepisów, a zatem Podatnik będzie obowiązany zapłacić podatek dochodowy z jego sprzedaży.

Biorąc pod uwagę całość przedstawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego należy stwierdzić, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika