Czy stanowią koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione przez Spółkę jawną stanowiące nagrody (...)

Czy stanowią koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione przez Spółkę jawną stanowiące nagrody dla kontrahentów, którzy w trakcie trwania promocji zakupią określoną wartość materiałów budowlanych?

Działając na podstawie przepisów:art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie,

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź ? Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2005r.

Porady prawne

Wnioskiem z dnia 7 czerwca 2005r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem czy Spółka jawna może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez Spółkę na nagrody dla kontrahentów, którzy w czasie trwania promocji zakupią materiały budowlane o wartości 600.000zł netto. Nagrodą za zakupy na powyższą kwotę jest wycieczka do Chin lub wymiana na 3 miejsca do Egiptu (Spółka gwarantuje, iż nagroda nie będzie mniejsza niż 7.500 zł). Zdaniem Podatnika prowadzona przez Spółkę promocja spełnia kryteria sprzedaży premiowej, jest celowa i ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki a wydatki poniesione na jej zorganizowanie i przeprowadzenie mogą stanowić w pełni koszt podatkowy.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione następujące warunki:wydatek został faktycznie poniesiony przez Podatnika,poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością,wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów.Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością Podatnika. Musi więc istnieć bezpośredni lub chociażby pośredni związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem. Kolejnym warunkiem jest właściwe udokumentowanie tego wydatku. Przesłanki te muszą być przy tym spełnione łącznie. Jeżeli chodzi o sprzedaż premiową, to celem takiej sprzedaży jest osiągnięcie dochodów ze sprzedaży towarów, które Podatnik nabył lub wytworzył w celu zbycia w ramach prowadzonej przez siebie działalnoci gospodarczej. Zatem wypłacona premia specjalna w postaci upominku bądź nagrody ma wpływ na podniesienie poziomu sprzedaży i tym samym na zwiekszenie przychodów.

Mając na uwadze fakt, iż wydatki poniesione na zakup, przyznanie i wydanie nagrody są niewątpliwie ponoszone w celu zwiększenia przychodów oraz poprzez uatrakcyjnienie sprzedaży mogą mieć wpływ na zwiększenie przychodów stanowią zatem koszt uzyskania przychodów na podstawie przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż wartość przychodu związana z bonusem w postaci wycieczki zagranicznej stanowi dla osoby otrzymującej przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - art. 20 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt. 68a ustawy. W świetle bowiem art. 21 ust. 1 pkt. 68a ww. ustawy ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania korzysta wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą ? jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza 100 zł. Mając na uwadze wartość nagrody (nie mniej niż 7.500 zł) stanowi ona przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika