Jaka jest możliwość przepisania pozostałej, niewykorzystanej kwoty ulgi w podatku dochodowym za wyszkolenie (...)

Jaka jest możliwość przepisania pozostałej, niewykorzystanej kwoty ulgi w podatku dochodowym za wyszkolenie uczniów przyznanej decyzjami mężowi Wnioskodawczyni na Nią jako osobie współpracującej w firmie przez tyle lat wspólnie?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 6 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu szkolenia uczniów ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu szkolenia uczniów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 17 grudnia 2009 r., znak ILPB1/415-1264/09-2/TW, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28 grudnia 2009 r., a w dniu 6 stycznia 2010 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 4 stycznia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 12 lipca 2009 r. zmarł maż Wnioskodawczyni, który jednoosobowo prowadził firmę. Działalność istniała od września 1982 r., Wnioskodawczyni wraz z mężem posiadała kilka małych sklepów. w przeciągu tych kilkunastu lat małżonkowie wyszkolili kilkanaście uczennic. Natomiast Wnioskodawczyni przez ten długi okres w firmie była osobą współpracującą, gdzie przede wszystkim szkoliła uczennice i zajmowała się nimi. Dowodami na uczestniczenie w czynnym szkoleniu są załączone ksera z komisji egzaminacyjnych.

Przez cały ten okres Wnioskodawczyni rozliczała się z mężem odliczając ulgę podatkową, która nie została wykorzystana. Ulgi są na kwotę 58.349,16 zł.

Przez okres od roku 1996 do roku 2003 mąż nie miał takich możliwości rozliczania ulgi uczniowskiej jak obecnie.

Zainteresowana podała, iż firmę, którą prowadził Jej mąż zlikwidowała w lipcu 2009 r. oraz, że jest na emeryturze od 2007 roku ? zasiłku emerytalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest możliwość przepisania pozostałej, niewykorzystanej kwoty ulgi w podatku dochodowym za wyszkolenie uczniów przyznanej decyzjami mężowi Wnioskodawczyni na Nią jako osobie współpracującej w firmie przez tyle lat wspólnie...

Zdaniem Wnioskodawczyni, przez cały okres prowadzenia działalności gospodarczej Jej męża była osobą współpracującą. Małżonkowie wspólnie prowadzili firmę. Zadaniem Wnioskodawczyni było szkolenie i nadzór nad uczniami młodocianymi oraz pracownikami. Ponadto brała czynny udział w opiece nad uczniami, czego dowodem mogą być protokoły z egzaminów szkolnych.

Głównym właścicielem był mąż, dlatego też wszystkie dokumenty, w tym umowy uczniowskie były wypisywane na niego i tym samym ulgi za wyszkolenie uczniów.

Jako osoba współpracująca Wnioskodawczyni w pełni poczuwa się do obowiązków jak i przywilejów wynikających z prowadzenia działalności.

Wnioskodawczyni wraz z mężem rozliczała się wspólnie i wspólnie odliczali ulgę podatkową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 922 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej Kodeksu ? Spadki. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależne od tego, czy są one spadkobiercami.

Podkreślić należy, że prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do spadku. Ich sukcesja jest możliwa jedynie na podstawie i w granicach przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Kwestię sukcesji podatkowej reguluje przede wszystkim art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

W myśl art. 97 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. Wyżej powołane przepisy art. 97 ustawy Ordynacja podatkowa nie dotyczą praw o charakterze osobistym spadkodawcy.

Ulga z tytułu szkolenia uczniów, zgodnie z art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r. który ma zastosowanie w latach następnych w przypadkach wskazanych w art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.

o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. u. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu. Warunkiem koniecznym do jej uzyskania jest złożenie przez podatnika w określonym przepisami terminie wniosku o jej przyznanie oraz łączne spełnienie wszystkich wymaganych przez prawo przesłanek umożliwiających przyznanie ulgi.

Prawo do korzystania z ulgi z tytułu szkolenia uczniów związane jest nierozerwalnie z konkretną osobą, prowadzącą działalność gospodarczą, a nabycie tego prawa następuje w formie decyzji administracyjnej, wystawionej na nazwisko osoby ubiegającej się o przyznanie ulgi. Ulga ta ma charakter podmiotowy i indywidualny, adresowana jest do oznaczonych podatników.

Zatem każdy podatnik, chcąc korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów musi spełniać warunki do jej przyznania. Warunki powstania prawa do ulgi zostały ściśle określone przepisami, a preferencjami objęci zostali tylko podatnicy spełniający łącznie wszystkie warunki, których spełnienie ocenia organ podatkowy uprawniony do jej przyznania.

Dlatego też, prawo obniżenia podatku dochodowego o kwotę przyznanej ulgi z tytułu szkolenia uczniów jest prawem o charakterze osobistym, związanym ściśle z osobą podatnika. Prawo to, jak już wyżej wspomniano, nie podlega dziedziczeniu w świetle przepisów Kodeksu cywilnego i wygasa z chwilą śmierci osoby, której ulga została przyznana.

Odnosząc przedstawiony stan prawny do informacji podanych we wniosku należy zauważyć, że prawo do ulgi uczniowskiej jest prawem podmiotowym i związane jest nierozerwalnie z konkretną osobą ? podatnikiem, tj. zmarłym mężem Wnioskodawczyni. w związku z powyższym należy uznać, iż Wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do niewykorzystanej części ulgi z tytułu szkolenia uczniów, przyznanej spadkodawcy stosowną decyzją organu podatkowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo, tut. Organ informuje, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika