1. Czy stawka podatku od refaktury kosztów maut wynosi 3%?2. Czy zwrot niemieckiego podatku Mstw nie (...)

1. Czy stawka podatku od refaktury kosztów maut wynosi 3%?
2. Czy zwrot niemieckiego podatku Mstw nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2010 r. (data wpływu 2 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 10 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wysokości stawki podatku od refaktury kosztów ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie wysokości stawki podatku od refaktury kosztów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 30 kwietnia 2010 r. znak ILPB1/415-397/10-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 5 maja 2010 r., a w dniu 10 maja 2010 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności w zakresie transportu towarów samochodem o ładowności ponad 2 ton, Wnioskodawca wystawia faktury sprzedaży, w których ujmuje: należność za wykonaną usługę oraz jako odrębna pozycja refaktura kosztu zapłaconych opłat za przejazdy autostradami na terenie Niemiec (maut).

Wnioskodawca otrzymał zwrot podatku od wartości dodanej (Mstw) od zakupów dokonanych na terenie Niemiec (paliwo, części).

W uzupełnieniu wniosku podano, iż zwrot opłat za autostrady na terenie Niemiec wynika z zawartej umowy i jest związany ze świadczonymi usługami transportowymi, gdyż firma Wnioskodawcy nie świadczy usług w zakresie poboru opłat autostradowych. Wyodrębniona pozycja na fakturze służy do celów rozliczeniowych jako element składowy ceny świadczonych usług. w przypadku świadczenia usługi dla innego usługobiorcy wartość przejazdu przez autostrady jest wliczona w cenę frachtu i nie stanowi odrębnej pozycji fakturowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie wysokości stawki podatku od refaktury kosztów.

Czy stawka podatku od refaktury kosztów maut wynosi 3%...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 12 pkt 1 ust. 5b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych stawka podatku dla działalności handlowej wynosi 3%. Wnioskodawca uważa, iż refaktura kosztów maut nie stanowi przychodu jako świadczone usługi transportowe, lecz jest działalnością handlową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. u. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej 'spółką'.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) tej ustawy, od przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3%.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) tej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż otrzymana kwota zwrotu wydatków związanych z uiszczeniem opłaty za przejazd autostradą na terenie Niemiec na podstawie ww. art. 14 ust. 2 pkt 2 stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu Wnioskodawca podał, iż zwrot opłat za autostrady na terenie Niemiec wynika z zawartej umowy i jest związany ze świadczonymi usługami transportowymi. Wyodrębniona pozycja na fakturze służy do celów rozliczeniowych jako element składowy ceny świadczonych usług.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe - stawka podatku od refaktury kosztów jako element składowy ceny świadczonej usługi transportowej wynosi - w oparciu o przepis art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym 5,5%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, że w zakresie problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. przychodów) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 30 czerwca 2010 r. nr ILPB1/415-397/10-5/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika