Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w lokalu (...)

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2011 r. (data wpływu: 26 października 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2012 r. (data wpływu: 27 stycznia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 17 stycznia 2012 r., nr ILPB2/415-1051/11-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 17 stycznia 2012 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 20 stycznia 2012 r.), zaś w dniu 27 stycznia 2012 r. (data nadania: 24 stycznia 2012 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca oraz Jego żona w dniu 20 października 2008 r. zawarli z deweloperem notarialną umowę kupna trzypokojowego mieszkania zlokalizowanego. Cena mieszkania oraz pomieszczenia przynależnego (garażu) wynosiła: 374.548 zł i 48 gr. Mieszkanie to jest przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Wskazana suma pochodziła ze środków własnych oraz z kredytu hipotecznego uzyskanego przez Wnioskodawcę i Jego żonę na podstawie umowy z dnia 28 września 2005 r. (sporządzonej w dniu 27 września 2005 r.) w wysokości 126.256,76 CHF. Okres spłaty kredytu wynosi 15 lat.

Wyżej wymieniony kredyt hipoteczny Wnioskodawca wraz z żoną spłacają w ratach w następujący sposób: ze wspólnego konta przypisanego do nich Banku (konta żony Wnioskodawcy i Wnioskodawcy) bank pobiera co miesiąc środki na spłatę kolejnej raty (przeliczając ratę z franków na złotówki, w których prowadzone jest ich konto). Wysokość miesięcznej raty spłaty kredytu podlega dużym wahaniom, z uwagi na znane powszechnie wahania kursu franka szwajcarskiego. Np. ? jak podał Zainteresowany ? w dniu sporządzenia wniosku kurs franka wobec złotego jest o 1/2 wyższy, niż w momencie zawierania umowy kredytowej (i co za tym idzie, rata jest obecnie odpowiednio wyższa niż na początku spłaty kredytu).

Prawomocnym postanowieniem sądu rejonowego z dnia 28 maja 2010 r. Wnioskodawca nabył w spadku 1/2 części mieszkania.

Mieszkanie to zostało sprzedane na podstawie umowy notarialnej z dnia 19 maja 2011 r. Za swój udział Wnioskodawca otrzymał kwotę 117.500 zł, to jest połowę sumy sprzedaży.

Od czerwca 2011 r. (włącznie) Zainteresowany rozpoczął wpłaty części uzyskanej sumy na rachunek swój i żony w Banku, z którego bank pobiera środki na spłatę raty kredytu hipotecznego. Na dokumencie wpłaty w pozycji ?tytułem? Wnioskodawca czyni zapis: ?na spłatę kredytu hipotecznego?.

Zainteresowany planuje w ten sposób dokonać wpłaty całości środków uzyskanych ze sprzedaży ww. mieszkania w przysługującym Mu z mocy prawa terminie (tj. dwóch lat).

Przyjęty sposób działania ma na celu ograniczenie trudności powodowanych bardzo wysokim obecnie kursem franka (waluty, w której zaciągnięty jest kredyt).

Dla pełniejszego obrazu, Wnioskodawca podał kilka informacji dodatkowych o swojej rodzinie, źródłach dochodu:

  • mają z żoną wspólnotę majątkową;
  • mają troje dzieci: dwie starsze córki usamodzielniają się (jedna jest studentką studiów doktoranckich, a druga wyszła za mąż i nie ma stałej pracy), natomiast syn jest na ich utrzymaniu ? jest studentem pierwszego roku;
  • oboje z żoną są nauczycielami (uniwersytet jest ich jedynym miejscem pracy).

Uzupełniając przedmiotowy wniosek, Zainteresowany wskazał, co następuje.

Sąd rejonowy wydział cywilny prawomocnym postanowieniem z dnia 28 maja 2010 r. stwierdził nabycie spadku.

Spadkodawczyni zmarła dnia 10 lipca 2009 r.

Wnioskodawca oświadczył, że spłacając kredyt hipoteczny uzyskany na nabycie mieszkania, nie korzystał On i w przyszłości nie będzie korzystał z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podobnie też, żona Wnioskodawcy nie korzystała i w przyszłości nie będzie korzystała z wyżej wymienionych ulg.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przekazując w opisany wyżej sposób dochód uzyskany ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na kupno nowego mieszkania (przeznaczonego na własne cele mieszkaniowe) będzie On zwolniony z opodatkowania wyżej wymienionego dochodu wówczas, gdy przystąpi do rozliczania się PIT z dochodu.

Zainteresowany dodał, iż zadał to pytanie planując rozliczyć się w najpóźniejszym z dopuszczonych przez prawo terminie oraz, że we wskazanym okresie planuje wpłacić na ww. cel cały dochód uzyskany z udziału w sprzedanym mieszkaniu.

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia jest przedstawione we wniosku zagadnienie odnoszące się do zdarzenia przyszłego, natomiast odnośnie przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego w dniu 2 lutego 2012 r. wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB2/415-1051/11-4/TR.

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, na podstawie posiadanej wiedzy i rozumienia ustawy o podatku dochodowym, odpowiedział On na powyższe pytanie pozytywnie: ?tak?, w Jego rozumieniu będzie (powinien być) zwolniony z podatku od wymienionego dochodu przeznaczonego w całości na spłatę kredytu hipotecznego.

Jak wskazał Zainteresowany, podstawowy wymóg ustawodawcy, który w tym przypadku jest warunkiem zwolnienia od podatku dochodowego spełni: całą sumę w terminie przewidzianym przez ustawodawcę przekaże na spłatę zaciągniętego kredytu na własne cele mieszkaniowe.

Wnioskodawca dodał, że założenie powyższej pozytywnej odpowiedzi dawało Mu podstawę do dokonywania kilku dotychczasowych wpłat na spłatę kredytu hipotecznego.

Dodatkowo Zainteresowany objaśnił swoje działania, ukazując swoje intencje, racjonalność postępowania, wskazując, iż przyjęty sposób postępowania, polegający na stopniowym wpłacaniu uzyskanego dochodu na raty spłaty kredytu hipotecznego jest reakcją na wielki wzrost wysokości rat spłacanego kredytu hipotecznego (a więc i swoiste podrożenie spłacanego mieszkania).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ? nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnieniu opisu sytuacji wynika, iż sprzedany na podstawie umowy notarialnej z dnia 19 maja 2011 r. udział w lokalu mieszkalnym został nabyty przez Wnioskodawcę w drodze spadku w roku 2009.

Zgodnie bowiem z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), spadek to prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę spadku jest data śmierci spadkodawczyni. Postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza natomiast jedynie prawo spadkobiercy do tegoż spadku od momentu jego otwarcia, czyli w niniejszej sprawie ? od dnia 10 lipca 2009 r.

W przypadku nabycia nieruchomości, ich części lub udziałów w nieruchomościach i praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w drodze spadku, pięcioletni termin, o którym mowa powyżej winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy.

Odnosząc się natomiast do skutków podatkowych opisanej sprzedaży rzeczonego udziału w lokalu mieszkalnym nabytego w roku 2009, wskazać należy, iż znajdą do nich zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Wskazać bowiem należy, iż ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 ze zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części, udziałów w nieruchomościach i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

  • dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  • dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Stosownie do ust. 2 artykułu 30e ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z art. 19 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Do kosztów odpłatnego zbycia, pomniejszających wartość nieruchomości wyrażoną w cenie określonej w umowie, zaliczyć można wydatki, które są niezbędne, aby transakcja zbycia doszła do skutku.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów o których mowa w ust. 6c i 6d ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Jednakże, stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Tak więc, aby skorzystać z powyższego zwolnienia, wydatkowanie uzyskanego przychodu na własne cele mieszkaniowe powinno nastąpić nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z postanowień art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego
    - położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,
  2. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust.

      1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)
    - w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Dodatkowo, ustawodawca w art. 21 ust. 29 ww. ustawy wskazuje, iż w przypadku, gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Należy również wskazać, iż przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż kwotę uzyskaną z przedmiotowej sprzedaży w 2011 r. udziału w lokalu mieszkalnym, w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, Wnioskodawca zamierza w całości wydatkować na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2005 r. i przeznaczonego na nabycie w 2008 r. innego lokalu mieszkalnego.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, iż powołany powyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym, wiąże skutki prawne w postaci zwolnienia od opodatkowania z faktem przeznaczenia ? w warunkach określonych w ustawie ? uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomości i praw majątkowych dochodu, wyłącznie na cele wymienione w przepisie art. 21 ust. 25 ww. ustawy.

Należy również stwierdzić, iż w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje ściśle określonego sposobu dokumentowania poniesionego wydatku. Kwestia wydatkowania środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży m.in. udziału w nieruchomości, powinna być dla celów podatkowych udokumentowana rzetelnymi i wiarygodnymi dowodami, potwierdzającymi faktyczne wydatkowanie tych środków.

Tak więc, w sytuacji, gdy Wnioskodawca ww. dochód uzyskany ze zbycia ww. udziału w lokalu mieszkalnym przeznaczy w całości na spłatę kredytu zaciągniętego uprzednio na nabycie innego lokalu mieszkalnego, dochód ten, na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 i ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Na mocy art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego, do 30 kwietnia 2012 r. Wnioskodawca zobowiązany jest wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-39 dochód, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, czyli dochód zwolniony od podatku.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w niniejszej sprawie ? przy spełnieniu wszystkich wskazanych wyżej warunków ? jeżeli dochód z odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym zostanie w całości wydatkowany, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło owo zbycie, na spłatę kredytu zaciągniętego uprzednio na nabycie innego lokalu mieszkalnego, to tenże dochód korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, uregulowanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, jeżeli cały osiągnięty przez Wnioskodawcę z przedmiotowej sprzedaży dochód korzysta z ww. zwolnienia, wówczas na Zainteresowanym nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu rzeczonej transakcji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB2/415-1051/11-4/TR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika