Czy zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności (...)

Czy zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynność cywilnoprawna w postaci umowy pożyczki, w której pożyczkobiorcą jest Spółka należąca kapitałowo do Spółki zależnej od Spółki udzielającej pożyczki, jako czynność cywilnoprawna zwolniona z podatku od towarów i usług, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X Spółki z o.o., przedstawione we wniosku (data wpływu 30.07.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów pożyczki - jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 30.07.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umów pożyczki.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka X Sp. z o.o. ? posiada względem spółki kapitałowej (?Spółka Matka?) status spółki zależnej w rozumieniu ustawy 15 września 2000r., Kodeks Spółek Handlowych. ?Spółka Matka? jest spółką zależną od Spółki Y S.A. Wszystkie spółki są zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, X Spółka z o.o. ma zamiar zawrzeć z Y umowę pożyczki. Y udziela pożyczek w sposób częstotliwy spółkom bezpośrednio i pośrednio powiązanym.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czynność cywilnoprawna w postaci umowy pożyczki, w której pożyczkobiorcą jest Spółka należąca kapitałowo do Spółki zależnej od Spółki udzielającej pożyczki (Y), jako czynność cywilnoprawna zwolniona z podatku od towarów i usług, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit 1 b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. umowa pożyczki. Stosownie do art. 2 pkt 4 lit b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zasadą jest, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Jednocześnie usługi pośrednictwa finansowego, do kategorii których należy zaliczyć także umowy pożyczki udzielane przez podmioty gospodarcze, zostały wymienione w katalogu usług zwolnionych od podatku od towarów i usług stanowiącym załącznik nr 4 do ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym Spółka uważa, iż umowa pożyczki pomiędzy Spółką, a Y, jako zwolniona od podatku VAT, na mocy art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art.1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2007r. nr 68 poz. 450) podatkowi temu podlegają m.in. umowy pożyczki. Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu  jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
 - umowy spółki i jej zmiany,
 - umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Udzielanie odpłatnych pożyczek wypełnia dyspozycję przepisu art. 5 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na ogólnych zasadach.

Z treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT wynika, że zwolnieniu od podatku podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w którym pod poz. nr 3 wymieniono usługi w zakresie pośrednictwa finansowego ? a zatem udzielanie pożyczek.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, iż spółka udzielająca pożyczki jest wspólnikiem spółki biorącej pożyczkę. Dlatego uznać należy, iż jest to umowa pożyczki a nie zmiana umowy spółki. W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż udzielenie odpłatnej pożyczki Wnioskodawcy, przez Y jest kwalifikowane jako usługa finansowa podlegająca regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta korzysta ze zwolnienia z tego podatku, a zatem zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika