W którym momencie występuje zawarty w art. 89a ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku (...)

W którym momencie występuje zawarty w art. 89a ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dzień dokonania korekty?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2010 r. (data wpływu 18 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu korekty podatku z tytułu nieściągalnych wierzytelności ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu korekty podatku z tytułu nieściągalnych wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca skorzystał z możliwości skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju.

Zawiadomił on dłużników wierzytelności uprawdopodobnionych o zamiarze skorygowania podatku należnego.

W ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, żaden z dłużników nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie. Zawiadomienia do dłużników zostały przesłane dnia 23 lipca 2010 r. Zwroty potwierdzające odbiór zawiadomień Zainteresowany otrzymał do dnia 10 sierpnia 2010 r.

W miesiącu sierpniu 2010 r. Spółka otrzymała także zaświadczenia z poszczególnych urzędów skarbowych, potwierdzające fakt, że na dzień wystawienia zaświadczenia dłużnicy byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W którym momencie występuje zawarty w art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dzień dokonania korekty...

Zdaniem Wnioskodawcy, dniem dokonania korekty jest dzień, po upływie zawartych w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy VAT, 14 dni.

Tak więc, jeżeli dłużnik potwierdził otrzymanie zawiadomienia np. dnia 31 lipca 2010 r., to dniem dokonania korekty będzie 14 dzień licząc od dnia 1 sierpnia 2010 r., czyli w tym przypadku 14 sierpnia 2010 r. Co oznacza jednocześnie, że Zainteresowany musi dowieść, że dłużnik na dzień 14 sierpnia 2010 r. był zarejestrowany we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym jako podatnik VAT czynny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwestie dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności regulują przepisy art. 89a i art. 89b ustawy.

W myśl art. 89a ust. 1 ustawy, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Stosownie do ust. 1a tego artykułu, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
  3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
  4. wierzytelności nie zostały zbyte;
  5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
  6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie (art. 89a ust. 2 ustawy).

Wnioskodawca poinformował, iż skorzystał z możliwości skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, zgodnie z postanowieniami art. 89a ustawy.

Art. 89a ust. 3 ustawy wskazuje, iż korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

Spółka zawiadomiła dłużników wierzytelności uprawdopodobnionych o zamiarze skorygowania podatku należnego i w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia żaden z nich nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Wskazać należy, iż kwestia terminu dokonania korekty podatku należnego, o czym jest mowa ww. przepisie, powiązana jest z terminem odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.

Korekta ta może nastąpić mianowicie w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w tym przepisie.

W przypadku będącym przedmiotem wniosku, zawiadomienia do dłużników zostały przesłane dnia 23 lipca 2010 r. Zatem, jeżeli dłużnik potwierdził otrzymanie zawiadomienia dnia 31 lipca 2010 r., natomiast zwrot potwierdzający odbiór tego zawiadomienia Zainteresowany otrzymał do dnia 10 sierpnia 2010 r., to zgodnie z cyt. art. 89a ust. 3 ustawy, ma on prawo do dokonania korekty podatku należnego za miesiąc sierpień 2010 r., czyli za okres rozliczeniowy, w którym upłynęło 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia przez dłużnika oraz okres, w którym Wnioskodawca uzyskał potwierdzenie odbioru tego zawiadomienia przez dłużnika.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy nie precyzują konkretnego dnia dokonania korekty podatku z tytułu nieściągalnych wierzytelności, wskazują jedynie okres rozliczeniowy, w jakim przy spełnieniu określonych warunków korekta taka może być dokonana.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że jeżeli Zainteresowany spełnił wszystkie pozostałe wymogi wskazane w art. 89a ustawy, mógł skorzystać z prawa do korekty podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, w okresie rozliczeniowym za miesiąc sierpień 2010 r.

Dodatkowo należy poinformować, iż powołany przez Spółkę w pytaniu art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy w sposób jednoznaczny określa, iż zarówno wierzyciel jak i dłużnik muszą być podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni na dzień dokonania korekty, o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy.

Tut. Organ zwraca także uwagę na brzmienie art. 89a ust. 4 ustawy, zgodnie z którym w przypadku gdy po dokonaniu korekty określonej w ust. 1 należność została uregulowana w jakiejkolwiek formie, podatnik, o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest zwiększyć podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek należny zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Natomiast w myśl ust. 5 powołanego artykułu, podatnik obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową, w której dokonuje korekty podatku należnego określonej w ust. 1, zawiadomić o korekcie, o której mowa w ust. 1, właściwy dla podatnika urząd skarbowy wraz z podaniem kwot korekty podatku należnego.

Stosownie do brzmienia art. 89a ust. 6 ustawy, podatnik w ciągu 7 dni od dnia dokonania korekty podatku należnego wymienionej w ust. 1 obowiązany jest również zawiadomić dłużnika o tej czynności. Kopia zawiadomienia jest przesyłana do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone. W szczególności, niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii, czy zostały spełnione pozostałe warunki wynikające z art. 89a ustawy umożliwiające Wnioskodawcy skorzystanie z prawa do skorygowania podatku należnego w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika