Czy należy dokonać korekty podatku odliczonego przy zakupie hali?

Czy należy dokonać korekty podatku odliczonego przy zakupie hali?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.), z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.) oraz z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu 11 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 3 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.), z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 19 kwietnia 2010 r.) oraz z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu 11 maja 2010 r.) o dowody potwierdzające operacje wniesienia brakującej opłaty oraz o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Trzyosobowa Spółka jawna (mąż, żona i córka, posiadający udziały w zyskach Spółki odpowiednio: 50%, 49%, 1%) ? dalej Spółka ? czynny podatnik VAT, wykonująca wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT, zakupiła dnia 21 stycznia 2004 r. używaną nieruchomość, na którą składała się hala magazynowo-biurowa oraz działka gruntowa, na której znajdowała się powyższa hala. Nieruchomość ta była używana przez poprzedniego właściciela od dnia 15 maja 2002 r. (data pozwolenia na użytkowanie).

Od wartości hali nabytej na fakturę VAT oraz późniejszych ulepszeń przekraczających 30% wartości nabytej hali Spółka odliczyła podatek VAT. Od gruntu nabytego na podstawie aktu notarialnego, na który sprzedający nie wystawił faktury VAT, podatek VAT nie został odliczony. Jako ulepszony środek trwały hala została wpisana do ewidencji środków trwałych z amortyzacją 10-letnią, począwszy od dnia 1 kwietnia 2004 r. i wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. w związku z planowanym rozwiązaniem Spółki jeszcze, przed jej zakończeniem, wspólnicy planują wycofanie środka trwałego (hala plus grunt) ze Spółki i jego nieodpłatne przekazanie na potrzeby własne dwojga wspólników (małżeństwa). Po tym zdarzeniu sporządzony zostanie remanent likwidacyjny, w którym już nie zostanie ujęta przedmiotowa nieruchomość oraz nastąpi rozwiązanie Spółki. Wątpliwości budzi sposób rozliczenia podatku VAT od przedmiotowej nieruchomości w sytuacji wycofania środka trwałego (hala plus grunt) ze Spółki i jego nieodpłatnego przekazania na potrzeby własne wspólników (małżeństwa).

W uzupełnieniu do wniosku Spółka poinformowała, że hala i grunt były przez cały czas wykorzystywane dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Od dnia zakupu do dnia 14 lutego 2010 r. była to detaliczna sprzedaż obuwia (w hali znajdował się magazyn). Od dnia 15 lutego 2010 r. nieruchomość została wynajęta niezależnemu podmiotowi gospodarczemu, który prowadzi tam serwis samochodowy. Przez cały czas użytkowania hali Spółka nie osiągała przychodów zwolnionych od podatku VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy należy dokonać korekty podatku odliczonego przy zakupie hali...

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ hala została oddana do użytkowania (wprowadzona do ewidencji środków trwałych po dokonaniu ulepszeń) przed dniem 1 maja 2004 r., to na podstawie art. 163 ust. 2 ustawy o VAT stosuje się do niej przepisy art. 20 ust. 5 ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 r. Na bazie przepisów tej ustawy nie dokonuje się korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie hali.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z treści wniosku wynika, iż Spółka jawna (mąż, żona i córka, posiadający udziały w zyskach Spółki odpowiednio: 50%, 49%, 1%) zakupiła dnia 21 stycznia 2004 r. używaną nieruchomość, na którą składała się hala magazynowo-biurowa oraz działka gruntowa, na której znajdowała się powyższa hala. Nieruchomość ta była używana przez poprzedniego właściciela od dnia 15 maja 2002 r. Od wartości hali nabytej na fakturę VAT oraz późniejszych ulepszeń przekraczających 30% wartości nabytej hali Spółka odliczyła podatek VAT. Od gruntu nabytego na podstawie aktu notarialnego, na który sprzedający nie wystawił faktury VAT, podatek VAT nie został odliczony. Jako ulepszony środek trwały hala została wpisana do ewidencji środków trwałych z amortyzacją 10-letnią, począwszy od dnia 1 kwietnia 2004 r. i wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.


Zasady korygowania odliczonego wcześniej podatku zawarto w art. 91 ustawy i dotyczą one towarów i usług nabywanych po dniu 30 kwietnia 2004 r., tj. w okresie obowiązywania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.


W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2004 r. przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. u. Nr 11, poz. 50 ze zm.), nie przewidywały konieczności dokonywania tego typu korekt.


Powołany powyżej art. 91 ustawy, nie ma jednak zastosowania w odniesieniu do przypadków opisanych w art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.


Jeżeli nabywane towary i usługi służyły sprzedaży opodatkowanej, to w myśl przepisów tej ustawy, podatnik nabywał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, związanego z ich nabyciem.

Powyższe wynika z regulacji zawartej w art. 163 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., który stanowi, że w stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym, podatnicy dokonujący czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1-3, w okresie krótszym niż sześć miesięcy obliczają procentowy udział zgodnie z ust. 3, przy czym po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności wyliczają ten udział zgodnie z ust. 4 i dokonują korekty podatku naliczonego.

Wobec powyższego, z uwagi na fakt, iż zakupu przedmiotowej nieruchomości dokonano przed dniem 1 maja 2004 r., zastosowanie znajdzie przepis z art. 163 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy w związku z zakupem przedmiotowej nieruchomości.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem ? nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej ? w niniejszej interpretacji rozpatrzone.

Tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego korekty podatku VAT. Natomiast w kwestii zdarzenia przyszłego dotyczącego opodatkowania nieodpłatnego przekazania środka trwałego wydano odrębne rozstrzygnięcie z dnia 20 maja 2010 r. nr ILPP2/443-321/10-5/MR.


Jednocześnie dodaje się, że w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych wydano w dniu 11 maja 2010 r. interpretację nr ILPB1/415-265/10-3/AG. Natomiast w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno. Leszno.


Referencje

ILPB1/415-265/10-3/AG, interpretacja indywidualna

ILPB2/436-57/10-5/AJ, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-321/10-5/MR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika