Strona zawarła umowę sprzedaży akcji, które były w depozycie w domu maklerskim: czy, nabycie akcji (...)

Strona zawarła umowę sprzedaży akcji, które były w depozycie w domu maklerskim: czy, nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerski

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 lipca 2006 r. (wpływ do tut. Organu 08.08.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r., nr 41, poz. 399 z poźn. zm.) w sprawie: zwolnienia od podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy od sprzedaży akcji za pośrednictwem Bankowego Domu Maklerskiego

stwierdza, że

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego, a także przedłożonej umowy wynika, iż Pani w dniu 12.01.2005 r. umową sprzedaży nabyła 100 sztuk Akcji PZU S.A. Stroną sprzedająca był Pan zamieszkały w Wielka Brytania.

Z § 3 lit. f umowy wynika, iż akcje znajdują się w depozycie prowadzonym przez PKO BP S.A. Bankowy Dom Maklerski oraz są zarejestrowane w rejestrze papierów wartościowych prowadzonych przez Bankowy Dom Maklerski PKO BP S.A.

W celu dokonania przeniesienia posiadania Akcji, Sprzedający oświadczył Domowi Maklerskiemu, iż zawarł z Kupującym umowę sprzedaży Akcji, w związku z czym przenosi na Kupującego posiadanie tych akcji i upoważnił oraz zobowiązał Dom Maklerski do dokonania wszelkich czynności koniecznych do przeniesienia posiadania Akcji na Kupującego.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy nabycie Akcji PZU S.A. za pośrednictwem Bankowego Domu Maklerskiego w Warszawie jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zmianami), zwana dalej ustawą, zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych (zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy). Art. 7 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy stanowi, iż stawki podatku wynoszą od praw majątkowych nie wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit a czyli między innymi sprzedaży akcji - 1%.

Zgodnie natomiast z art. 9 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską.

Zatem by zawarta transakcja kupna - sprzedaży akcji była zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy, sprzedaż papierów wartościowych musi być dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego.

Z przedłożonej umowy sprzedaży akcji wynika, iż na dzień jej zawarcia Akcje znajdowały się w depozycie prowadzonym przez PKO BP S.A. Bankowy Dom Maklerski i zarejestrowane były w rejestrze papierów wartościowych prowadzonych przez Dom Maklerski.

Umowa została zawarta pomiędzy osobami fizycznymi. Kupujący za wskazaną cenę przedmiotowe akcje od Sprzedającego kupił a Sprzedający potwierdził odbiór zapłaty ceny.

Sprzedający oświadczył Domowi Maklerskiemu, iż zawarł umowę sprzedaży, w związku z czym upoważnił oraz zobowiązał Dom Maklerski do dokonania wszelkich czynności koniecznych do przeniesienia Akcji na Kupującego.

Z niniejszej umowy nie wynika, aby Dom Maklerski występował jako pośrednik przy zawarciu umowy sprzedaży Akcji.

Pomimo, że akcje znajdowały się w depozycie prowadzonym przez Dom Maklerski oraz były zarejestrowane w rejestrze papierów wartościowych prowadzonych przez Dom Maklerski, to jednak umowa sprzedaży została podpisana przez strony zawierające umowę tj. przez Kupującego i Sprzedającego. Z umowy nie wynika fakt pośrednictwa Domu Maklerskiego przy zawarciu transakcji.

W związku z tym, że czynność cywilnoprawna, umowa sprzedaży akcji została zawarta pomiędzy osobami fizycznymi podlega ona podatkowi do czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy.

Zatem stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika