Czy Wnioskodawca ? by skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego zapisanego w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy (...)

Czy Wnioskodawca ? by skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego zapisanego w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych- musi przekazać zysk ze swojej działalności do końca roku obrotowego, z którego ten zysk pochodzi, czy też może to uczynić w roku następnym po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04.04.2008r. (data wpływu 09.04.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodów wolnych, o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 09.04.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dochodów wolnych, o których mowa w art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wyłącznym udziałowcem Wnioskodawcy jest Polskie T?? (stowarzyszenie będące organizacją pożytku publicznego). Jeżeli w danym roku obrotowym Wnioskodawca osiągnie zysk z prowadzonej działalności gospodarczej, to zawsze w całości przekazuje go na rzecz wyłącznego udziałowca, na jego cele statutowe. Zysk ten - na cele statutowe Polskiego T??. - jest przekazany po odbyciu w każdym roku zwyczajnego zgromadzenia wspólników Wnioskodawcy, które zatwierdza sprawozdanie finansowe wnioskodawcy za rok ubiegły i postanawia o przeznaczeniu zysku na rzecz swego udziałowca. Zgromadzenie wspólników odbywa się zgodnie z Kodeksem spółek handlowych - do końca czerwca następnego roku po upływie roku obrotowego (którym w przypadku wnioskodawcy jest rok kalendarzowy). W praktyce oznacza to, że zysk za rok 2006 został przekazany do Polskiego T???.. w roku następnym czyli w roku 2007 po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników wnioskodawcy za ten rok.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ? by skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego zapisanego w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych- musi przekazać zysk ze swojej działalności do końca roku obrotowego, z którego ten zysk pochodzi, czy też może to uczynić w roku następnym po odbyciu zwyczajnego zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe...

Zdaniem Wnioskodawcy, może on ? by skorzystać ze zwolnieniem przedmiotowego zapisanego w art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? przekazać zysk ze swojej działalności w roku następnym po roku, w którym ten zysk wystąpił. Wynika to z faktu, że art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy nie nakazuje przekazania zysku do końca roku obrotowego, w którym ten zysk został osiągnięty. Ponadto Kodeks spółek handlowych określa, że zwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym dopiero decyduje się o podziale zysku, odbywa się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego, co wyłącza przekazanie zysku do końca roku obrotowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pk 5 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz.654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w pkt 4 - w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji.

Nie ma wątpliwości, iż jedynym udziałowcem Spółki jest organizacja działająca na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach, jednakże problem pojawia się w kwestii 'dochodu <...> w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji.' Należy odróżnić pojęcie 'dochodu' od pojęcia 'zysku'. To drugie słowo używane jest przede wszystkim w znaczeniu ekonomicznym, pojawia się również w ustawie o rachunkowości, podczas gdy na gruncie prawa podatkowego ważniejsze jest pojęcie 'dochodu' - zostało ono również na potrzeby tej gałęzi prawa zdefiniowane.

W art. 7 ust. 2 ustawy, określono, iż 'dochodem jest (...) nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym'. Należy zauważyć, iż prawo podatkowe, będące zbiorem regulacji o charakterze publicznoprawnym, posługuje się autonomicznym systemem pojęć prawnych. Stąd też nieuprawnione jest automatyczne utożsamianie znaczeń tak samo czy też podobnie brzmiących terminów występujących zarówno w przepisach prawa podatkowego jak i innych gałęzi.

Zgodnie z art. 27 ust.1 ustawy, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Dochód, o którym powyżej, ustalany jest po zamknięciu ksiąg rachunkowych Spółki na ostatni dzień roku podatkowego. Jego wartość ujawniona zostaje w zeznaniu o wysokości uzyskanego dochodu/ poniesionej straty przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych ? CIT-8, np. za rok 2007 na druku CIT-8(21) w pozycji 35 ?Dochód (art.7 ust.2 ustawy)?. Następnie ?dochód? skorygowany o wartość pozycji 37 ?Strata w związku z postanowieniami art. 7 ust. 3-4a ustawy oraz strata ze źródeł przychodów wykazanych w poz. 29 podlegająca za granicą odliczeniu od dochodu do opodatkowania?, określony zostaje ponownie w pozycji 38 ?Dochód?. Ustalając podstawę opodatkowania, o której mowa w poz. 44 omawianego druku, Wnioskodawca musi wykazać w pozycji 40 zeznania wartość dochodu wolnego od podatku na podstawie art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy, tj. przeznaczonego i przekazanego na cele statutowe jedynego udziałowca. Równocześnie, Wnioskodawca ujawnia wartość dochodów wolnych, o którym mowa powyżej w pozycji 8 CIT-8/O(8) ?Informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku?. W konsekwencji, jeżeli Wnioskodawca w całości przekazuje osiągnięty w roku podatkowym dochód na cele statutowe jedynego udziałowca, to dochody wolne wykazane w poz. 40 zeznania są równe wartości dochodu wykazanego w poz. 38. Podstawa opodatkowania oraz podatek należny wynosi zero.

Badanie sprawozdania finansowego lub inna forma jego weryfikacji, może spowodować obowiązek dokonania korekty zeznania, zawsze jednak wartość dochodów wolnych z poz. 40 nie może przekroczyć wartości wykazanej w poz. 38 zeznania.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników przyjmuje/zatwierdza sprawozdania finansowego, tj. wynik finansowy co nie ma wpływu na wartość dochodów wolnych wykazanych w CIT-8 za dany rok podatkowy. Jednocześnie należy podkreślić, że dochód stowarzyszenia pochodzący z działalności gospodarczej może służyć jedynie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Reasumując, w praktyce nie sposób wymagać, by podmiot prowadzący działalność gospodarczą przekazywał na cel określony w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy sumę stanowiącą równowartość dochodu za dany rok, znajdującą się w ostatnim dniu roku obrachunkowego na koncie tego podmiotu. Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca ma obowiązek zadeklarować i przekazać na cele statutowe jedynego udziałowca, dochód osiągnięty w roku podatkowym w okresie od pierwszego dnia roku następnego po danym roku podatkowym do dnia sporządzenia CIT-8 i przekazania go do właściwego ze względu na siedzibę spółki Urzędu Skarbowego, czyli maksymalnie w okresie od 1 stycznia do 31 marca roku następnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika