Dostawa towarów na rzecz kontrahenta z Norwegi, w sytuacji gdy zakupiony towar zostanie wysłany na (...)

Dostawa towarów na rzecz kontrahenta z Norwegi, w sytuacji gdy zakupiony towar zostanie wysłany na żądanie kupującego do kraju trzeciego (Indii), będzie stanowić eksport towarów , podlegający opodatkowaniu stawką VAT 0%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007r. (data wpływu 11 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy poza terytorium Wspólnoty towarów wykonanych częściowo z materiałów powierzonych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy poza terytorium Wspólnoty towarów wykonanych częściowo z materiałów powierzonych .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Firma Z Spółka Jawna ma zamiar zawrzeć umowę z norweskim kontrahentem na wykonanie suszarki przemysłowej. Materiały do produkcji przedmiotowego wyrobu częściowo zapewnia firma norweska a częściowo Wnioskodawca (udział materiałów powierzonych przez kontrahenta norweskiego w produkowanym wyrobie wynosi poniżej 50%). Materiały zostaną zakupione w Polsce, w innych krajach Wspólnoty oraz w krajach trzecich. Po wyprodukowaniu towar zostanie sprzedany firmie norweskiej (transakcja potwierdzona fakturą) i wyeksportowany przez firmę polską do wskazanego przez Norwegów kontrahenta z kraju trzeciego (Indie).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  • Czy dla powyżej opisanej transakcji sprzedaży właściwą stawką jest stawka VAT 0%...


Zdaniem Wnioskodawcy realizacja przedmiotowego kontraktu stanowić będzie usługę na materiałach firmy norweskiej (poniżej 50% udziału) oraz na materiałach będących własnością firmy I. Sprzedaż gotowego wyrobu w postaci suszarki przemysłowej, z eksportem tego towaru poza obszar Wspólnoty będzie podlegała stawce VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 uwarunkowanego przepisami art. 83 ust. 9-10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,


  2. eksport towarów,


  3. import towarów,


  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,


  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności podlegających opodatkowaniu. W przypadku kwalifikacji czynności jako dostawy towarów lub świadczenia usług należy uwzględnić przede wszystkim informacje wynikające z klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 1 i 3 ustawy) oraz zapisy zawarte w umowie, na podstawie której czynności te są wykonywane.

W niektórych przypadkach przy definiowaniu rodzaju wykonywanych czynności (dostawa lub usługa) istotne znaczenie może mieć udział materiałów własnych wykonującego świadczenie. Należy zaznaczyć, iż przy wykonywaniu czynności na ruchomym majątku rzeczowym może dochodzić do sytuacji, w której podatnik świadczący usługę angażuje część swoich towarów. Powstaje wówczas sytuacja, w której towar poddany w/w czynnościom jest łączony z towarem należącym do zleceniobiorcy. W przypadku gdy udział materiałów własnych zleceniobiorcy przekracza udział materiałów powierzonych przez zleceniodawcę, nie można przyjąć, iż zleceniobiorca wykonuje usługi na majątku ruchomym zleceniodawcy - w takim przypadku należy potraktować te transakcję jako dostawę towaru, zakładając, iż w wyniku wykonanej usługi powstaje nowy towar, którym zleceniobiorca, po dokonaniu czynności związanych z jego wykonaniem, rozporządza jak właściciel.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż wyprodukowana na zlecenie podmiotu z Norwegii suszarka przemysłowa wykonana jest w części z materiałów własnych Wnioskodawcy a w części z materiałów powierzonych przez kontrahenta norweskiego. Transakcja powyższa jest świadczeniem złożonym, zawierającym w sobie elementy charakterystyczne zarówno dla świadczenia usługi, jak i dostawy towaru. Czynności wykonywane przez Spółkę należy jednakże zakwalifikować jako jednolitą transakcję, podlegającą przepisom regulującym dostawę towarów bądź świadczenie usług. W przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcie która z podejmowanych przez Podatnika czynności (świadczenie usługi na materiale powierzonym przez zamawiającego czy dostawa suszarki) jest czynnością dominującą, a tym samym stanowi świadczenie główne, któremu będzie podporządkowane świadczenie poboczne, winno być dokonywane w oparciu o kryterium udziału materiałów powierzonych w produkowanym wyrobie.

W złożonym wniosku Podatnik wskazał, iż udział materiałów powierzonych przez firmę z Norwegi w produkowanej suszarce wynosi mniej niż 50% - z proporcji między udziałem materiałów własnych Spółki a udziałem materiałów powierzonych przez jej kontrahenta jednoznacznie wynika, iż Wnioskodawca dokonuje dostawy wyprodukowanego towaru na rzecz norweskiego kontrahenta.

W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub


  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.


Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0% (z zastrzeżeniem art. 41 ust 5-9).

W świetle wyżej przytoczonych unormowań prawnych przedmiotowa transakcja dokonana przez Wnioskodawcę (dostawa towarów) na rzecz kontrahenta z Norwegi, w sytuacji gdy zakupiony towar zostanie wysłany na żądanie kupującego do kraju trzeciego, tj. Indii, będzie stanowić eksport towarów w rozumieniu art. 2 pkt. 8 lit. a) ustawy, podlegający opodatkowaniu stawką VAT 0%, zostanie bowiem spełniony podstawowy warunek dla uznania dostawy towarów za eksport - nastąpi wywóz przedmiotowego towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Dodatkowo konieczne jest jeszcze potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.


Referencje

ILPP2/443-1164/08-2/MR, interpretacja indywidualna

ILPP2/443-1164/08-3/MR, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika