Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze zakupu kurtek przeznaczonych (...)

Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze zakupu kurtek przeznaczonych do sprzedaży premiowanej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31.12.2007r. (data wpływu 03.01.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku przy zakupie nagród - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.01.2008r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku przy zakupie nagród.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, rozpoczął akcję sprzedaży premiowanej, która ma przyczynić się do zwiększenia sprzedaży towarów będących w ofercie handlowej podatnika. Dla potrzeb prowadzonej akcji sformułowano obowiązujący regulamin, który szczegółowo określa zasady przyznawania nagrody w formie kurtki ocieplonej polarem. Wartość jednostkowa kurtki przekracza 100 zł. W ramach prowadzonego ?programu lojalnościowego? klienci dokonujący zakupu określonych towarów handlowych podatnika w określonych ilościach otrzymują punkty. Jeżeli wartość otrzymanych punktów przekracza określony pułap wartościowy określony w regulaminie programu lojalnościowego, klient jest uprawniony do odbioru nagrody w postaci kurtki. Przekazywane kurtki mają wyhaftowane logo firmy podatnika, co ma dodatkowo służyć jako promocja firmy.

Działalność gospodarcza podatnika dotyczy handlu produktami do hodowli zwierzęcej. Sprzedaż prowadzona z firmy jest wyłącznie sprzedażą opodatkowaną ? nie występuje sprzedaż nieopodatkowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturze zakupu kurtek przeznaczonych do sprzedaży premiowanej...

Zdaniem wnioskodawcy, na mocy art. 86 ustawy VAT, podatnik ma prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT z tytułu nabycia kurtek, a czynność przekazania nagród w ramach sprzedaży premiowanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem należnym VAT.

Celem prowadzonej akcji promocyjnej w postaci programu lojalnościowego jest zachęcenie nabywców do kupowania produktów handlowych podatnika, w związku z czym zakup nagród do promocji (kurtek) przesądza o tym, iż jest to wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością firmy podatnika i dotyczy sprzedaży opodatkowanej i w związku z tym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy VAT). Natomiast fakt wydania nagród w sprzedaży premiowanej nie podlega obowiązkowym opodatkowaniem podatkiem VAT, gdyż przekazanie nieodpłatne na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, (a takim bez wątpienia jest akcja promocyjna) nie jest czynnością określoną w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnik na potwierdzenie własnego stanowiska przywołuje orzeczenia sądów:

  • WSA we Wrocławiu z dnia 03.04.2007r., Sygn. Akt I SA/WR 152/07
  • WSA w Warszawie z dnia 17.08.2007r., Sygn. Akt III SA/WA 984/07
  • WSA w Warszawie z dnia 05.10.2007r., Sygn. Akt III SA/WA 1255/07
  • WSA w Warszawie z dnia 10.10.2007r., Sygn. Akt III SA/WA 1444/07

Zdaniem wnioskodawcy okoliczność, że przekazywane przez podatnika nieodpłatnie towary na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych następnie towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, iż uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego związanego z dokonywanymi zakupami, uzależnione jest od powiązania tych zakupów z czynnościami opodatkowanymi VAT. Prawo to jednak w dalszych przepisach ustawy (art. 88) zostało ograniczone. Wskazać tu należy brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, oraz brzmienie art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym cytowany wyżej ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Ponadto, aby odliczenie podatku od towarów i usług było możliwe, transakcje kreujące podatek naliczony powinny pozostawać w związku przyczynowo - skutkowym z transakcjami objętymi podatkiem należnym (czynnościami opodatkowanymi).

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę towarów, przekazywanych następnie jako nagrody w ?programie lojalnościowym? na rzecz klientów, Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie tych towarów. Ponadto, nabycia tych towarów (nagród) to wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością firmy Podatnika. Zakup nagród ma na celu generowanie sprzedaży opodatkowanej, a celem prowadzonej akcji promocyjnej jest zachęcenie nabywców do kupowania produktów handlowych Podatnika. Zgodnie zatem z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Stronie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika