W przedmiotowej sprawie usługa Inżyniera Projektu wykonana została w styczniu 2011 roku, więc podlega (...)

W przedmiotowej sprawie usługa Inżyniera Projektu wykonana została w styczniu 2011 roku, więc podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT w wys. 23%.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2011r. (data wpływu 04.07.2011r.) ? uzupełnionym w dniu 19.07.2011r. na wezwanie Organu z dnia 08.07.2011r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04.07.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej stawki podatku.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 14.07.2011r. (data wpływu 19.07.2011r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 08.07.2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 27 stycznia 2011 roku wystawiona została faktura VAT, z datą sprzedaży określoną na 20 stycznia 2011 roku, za wykonanie usługi Inżyniera Projektu. Nazwa usługi wskazanej na fakturze brzmi następująco: ?Wynagrodzenie za wykonanie prac Inżyniera Projektu dla zadania (?) za miesiąc Grudzień 2010r.?

Zgodnie z zawartą umową, w zakresie usług Inżyniera Projektu zawiera także nadzór nad zespołem inspektorów branżowych, nadzór nad prawidłowością wykonania prac budowlanych, weryfikacja dokumentów rozliczeniowych otrzymanych od Wykonawcy oraz sporządzanie raportów przejściowych miesięcznych i kwartalnych z prawidłowości realizacji i rozliczania Projektu.

Termin jaki został ustalony do składania Raportów to 10 dni od zakończenia okresu, którego Raport dotyczy tj. do 10 każdego kolejnego okresu rozliczeniowego. Tym samym prace realizowane przez Wykonawcę robót budowlanych w miesiącu grudniu Inżynier Projektu opisał i zgłosił do odbioru 10 stycznia 2011 roku. Zamawiający zweryfikował i zaakceptował złożony Raport w formie Protokołu odbioru ?Raportu przejściowego? dnia 20 stycznia 2011 roku. Niniejszy protokół odbioru jest jednocześnie zatwierdzeniem Raportu Miesięcznego za grudzień 2010 roku oraz stanowił podstawę do wystawienia faktury VAT.

Data akceptacji Raportu określona została jako data sprzedaży usługi na Fakturze VAT. W związku z czynnościami Inżyniera Projektu wykonywanymi w ramach usługi, w okresie za grudzień 2010 roku, przyjęto stawkę VAT w wysokości 23%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowo zastosowano stawkę podatku VAT w wysokości 23%...

Zdaniem Wnioskodawcy odwołując się do przepisów ustawy o VAT art. 146a ust. 1, zastosowano stawkę podatku w wysokości 23% przyjmując, że każdorazowa usługa Inżyniera Projektu jest wykonana dopiero po sporządzeniu Raportu oraz przyjęciu tegoż Raportu przez Zamawiającego. Raport zawiera pełną dokumentację z przebiegu czynności odbiorowych oraz postępu prac budowlanych.

Usługa świadczona przez Inżyniera Projektu została zgłoszona do odbioru 10 stycznia 2011r. i odebrana przez Zamawiającego w dniu 20 stycznia 2011r. Ta data określa moment sprzedaży usługi i jest zgodna z datą odbioru Raportu tj. 20 stycznia 2011r.

Reasumując: przez wykonanie usługi Inżyniera Projektu, zgodnie z zakresem umownym, rozumie się nadzór nad przebiegiem procesu inwestycyjnego oraz sporządzenie Raportu, który stanowi podstawę do rozliczania i przyjęcia prac budowlanych, realizowanych przez Wykonawcę w miesiącu grudniu. W związku z wykonaniem usługi przez Inżyniera Projektu w miesiącu styczniu 2011r., zastosowano stawkę VAT w wysokości 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy. Przez dostawę towarów, jak wskazują przepisy art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 146a pkt 1, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Wskazać należy, iż ww. przepisy nie określają co należy rozumieć pod pojęciem wykonania usługi. Co do zasady, pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony w łączącej strony umowie rodzaj usługi).

Należy ponadto zaznaczyć, iż zgodnie z treścią art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) o swobodzie umów zobowiązaniowych, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. A zatem, to z umowy cywilnoprawnej łączącej strony winno wynikać do jakich czynności zobowiązane są strony (jakie elementy składają się na wykonanie usługi) i w którym momencie dochodzi do jej wykonania.

Na podstawie powołanych przepisów oraz przedstawionych okoliczności faktycznych sprawy stwierdzić należy, że stawka podatku VAT w wys. 23% jest w analizowanym przypadku właściwa. Jak bowiem wynika z zawartej przez strony umowy, usługa Inżyniera Projektu obejmuje szereg czynności wykonywanych w czasie trwania robót budowlanych, a także sporządzenie raportu miesięcznego lub kwartalnego z prawidłowości realizacji i rozliczania tych robót. Z powyższego niewątpliwie wynika, że przedmiotowa usługa jest wykonana po sporządzeniu ww. raportu przez Inżyniera Projektu, gdyż bez tego elementu przedmiotowa usługa byłaby niekompletna (niewykonana). Jak wynika bowiem z wniosku, raport zawiera pełną dokumentację z przebiegu czynności odbiorowych oraz postępu prac budowlanych. Zgodnie z zawartą umową, termin jaki został ustalony do składania raportów to 10 dni od zakończenia okresu, którego raport dotyczy tj. do 10 każdego kolejnego okresu rozliczeniowego. W przedmiotowym stanie faktycznym raport z prac budowlanych wykonywanych przez wykonawcę w grudniu 2010r. został przez Inżyniera Projektu podpisany i zgłoszony do odbioru 10.01.2011r. Zatem należy stwierdzić, iż omawiana usługa Inżyniera Projektu została wykonana w styczniu 2011r. (w styczniu 2011r. usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na usługę Inżyniera Projektu i wynikające z zawartej umowy).

Reasumując ponieważ w myśl art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, od dnia 01.01.2011r. stawka podatku VAT wynosi 23%, do usług wykonanych po 31.12.2010r. zastosowanie ma ta stawka podatku. W przedmiotowej sprawie usługa Inżyniera Projektu wykonana została w styczniu 2011 roku, więc podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT w wys. 23%. W opisanym stanie faktycznym zastosowano zatem właściwą stawkę podatku.

W związku z powyższym stanowisko Spółki należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika