podatek od towarów i usług wykazany w fakturach VAT wystawionych w związku z należną na podstawie (...)

podatek od towarów i usług wykazany w fakturach VAT wystawionych w związku z należną na podstawie umowy premią pieniężną, jest dla Wnioskodawcy podatkiem naliczonym, o który ma prawo pomniejszyć swój podatek należny

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2008r. (data wpływu 2 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. dokonuje sprzedaży opodatkowanej odczynników do diagnostyki laboratoryjnej na terenie kraju. Wnioskodawca zawarł ze swoim klientem (siecią laboratoriów prywatnych) umowę, zgodnie z którą po przekroczeniu przez klienta określonego limitu obrotów w danym okresie czasu, przysługuje mu wypłata premii pieniężnej. Przyznana premia pieniężna nie jest związana z żadną konkretną dostawą, a jedynie z zachowaniem klienta. Po spełnieniu warunków umowy klient wystawił Spółce fakturę VAT dokumentującą należną mu premię pieniężną. W wystawionej przez siebie fakturze VAT klient zastosował stawkę podstawową VAT 22%. Faktura dokumentująca premię pieniężną jest kwalifikowana jako zakupy, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka ma prawo do odliczenie podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez klienta, któremu Spółka przyznała premię pieniężną za przekroczenie limitu obrotów w określonym czasie...

Zdaniem Wnioskodawcy, premie pieniężne rozliczane na podstawie faktury VAT stanowią wynagrodzenie na rzecz klienta z tytułu świadczenia usług. Zgodnie bowiem z art. 8 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W związku z tym - w opinii Wnioskodawcy - wypłacone premie pieniężne powinny być traktowane jak zapłata za usługę, a Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur VAT dotyczących premii pieniężnych.

Stanowisko Spółki jest zgodne z interpretacją wydaną przez Ministerstwo Finansów (wyjaśnienie Podsekretarza Stanu z 30 grudnia 2004r. Nr PP3-812-1222/2004/AP/4026) z którego wynika, że tego rodzaju premię pieniężną należy traktować jako wynagrodzenie za usługę opodatkowaną na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Tak więc realizacja prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest obostrzona pewnymi ograniczeniami. Uregulowania art. 88 ust. 3a cyt. ustawy, wskazują przypadki, w których otrzymane przez podatnika faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego. Jak stanowi art. 88 ust. 3a pkt 2 cyt. ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na opodatkowanej sprzedaży odczynników do diagnostyki laboratoryjnej na terenie kraju. Na podstawie zawartej umowy, klientowi ? sieci laboratoriów prywatnych, po przekroczeniu określonego limitu obrotów w danym okresie czasu, przysługuje wypłata premii pieniężnej. Spółka wskazała, iż wypłata przez nią premii pieniężnej na rzecz klienta jest związana z zachowaniem klienta (a nie jest związana z konkretną dostawą), który po spełnieniu warunków umowy wystawia na rzecz Wnioskodawcy fakturę VAT dokumentującą należną mu kwotę premii pieniężnej.

Z okoliczności przedstawionych przez Wnioskodawcę wynika więc, iż wypłacana przez niego na rzecz klienta premia pieniężna nie jest związana z żadną konkretną dostawą i nie ma charakteru dobrowolnego, gdyż jest uzależniona od konkretnego zachowania nabywcy - sieci laboratoriów prywatnych; wypłacane wynagrodzenie stanowi premie dla klienta za świadczone na rzecz Wnioskodawcy usługi.

Wypłacane wynagrodzenie za przekroczeniu określonego limitu obrotów w danym okresie czasu, które nie może być uznane za rabat, stanowi więc szczególny rodzaj wynagrodzenia dla klienta za świadczone na rzecz Spółki usługi. Pomiędzy stronami istnieje zatem więź o charakterze zobowiązaniowym, która na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stanowi świadczenie usług za wynagrodzeniem, o których mowa w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy.

Z uwagi na powyższe, stwierdzić należy, iż premie pieniężne wypłacane przez Spółkę stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym nie zachodzą okoliczności wynikające z art. 88 ust. 3a pkt 2 cyt. ustawy. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT otrzymanych od klienta ? sieci laboratoriów prywatnych, a wystawionych w związku z wypłatą przez Wnioskodawcę na rzecz tego klienta premii pieniężnych, w związku z przekroczeniem przez klienta limitu zakupu (obrotów) odczynników do diagnostyki laboratoryjnej, w danym okresie czasu.

Reasumując, podatek od towarów i usług wykazany w fakturach VAT otrzymanych od nabywcy odczynników laboratoryjnych oferowanych przez Spółkę, wystawionych w związku z należną na podstawie umowy premią pieniężną, jest dla Wnioskodawcy podatkiem naliczonym, o który ma prawo pomniejszyć swój podatek należny, zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż do dnia 30 listopada 2008r. obowiązywał, uchylony ustawą z dnia 7 listopada 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), art. 88 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu: ?Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego?.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika